| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Bună ziua. Am cumpărat terenul, mai exact lot pentru casa. Mă gândeam să ridic o casă mică cu etaj construită din lemn, să nu arate ca o casă țărănească laughing. Deci cât ar costa casele mici cu etaj de lemn? Am zis sa fie tencuita la exterior și interior cu ceva. Rezista lemnul? Ce spuneți? Mulțumesc.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cel mai bun sfat îl vei primii de la un constructor, el stie, intrucît el cu asta se ocupă construieste case.

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cunosc niciun constructor. Asta problema. Cine știe cât costă proiectul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Ai putea sa întrebi daca la tine in zonă se construiesc blocuri noi, mergi la oamenii aceia care lucreaza la construirea blocului, si intreaba i, sigur ei stiu si preturi sau te pun ei in legatura cu constructorul proiectantul blocului. In ce zona stai? In Bucuresti stai?

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu. Stau în județul Arad. happy

| Rd79 a răspuns:

In America majoritatea caselor sunt din lemen. Lemnul rezista foarte bine, casele din lemn pot rezista sute de ani, mai ales ca acum se foloseste lemn tratat.

Cat despre cost, depinde de foarte multi factori. Dar ia in considerare ca la cost mai intra si fundatia, bransarea la utilitati, etc. Cauta pe net firme care fac case din lemn si cere-le o oferta de pret.

| simpluone a răspuns:

Sunt firme in Romania care fac case prefabricate din lemn. Acolo ai niste preturi aproximative si ceva imagini. Cauta pe net

| Marina_Daniela_1992 explică:

Nu vreau osb. Vreau sa fie materiale de lemne tari. Toate lemnele sunt ieftine.

| Speranta12 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Cauta pe olx mesteri in constructii. Sau cauta pe net "firma de contructii" din orasul tau. Suna la ei si da-le detalii despre ce vrei sa faci si ei o sa-ti zica tarifele lor. Pe olx e mai ieftin

| regis a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Lemnele sunt ieftine? Lemnul e foarte scump, in ciuda parerii generale, o casa de lemn costa mai mult decât una de zidărie.
Tencuiala si la interior si la exterior nu este recomandata. Lemnul nu rezista in timp daca este acoperit pe ambele parti. Daca vrei o casa de lemn, poți lăcui exteriorul si va arata fenomenal. Daca nu îți place lemnul, nu ai nici un motiv sa construiești o casa de lemn.
In județul Arad nu vei găsi specialiști in astfel de constructii, in schimb sunt o mulțime de firme specializate prin județul Harghita si împrejurimi, dar mai ales in Maramureș.