| gabzzz a întrebat:

am doua intrebări:
1 acoperisul casei are 50 mp cati metri cubi de scandura îmi trebuie?
2 la 50 mp cate bucăti de tabla îmi trebuie? Bucata are 2000x900

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. 1,25 mc, plus pierderile, in funcție de dimensiuni. Daca de exemplu lungimea acoperișului e de 8 m, nu pierzi nimic, dar daca ai 7, 3 metri, la fiecare 2 scanduri pierzi o bucata de 70 cm, pe care nu o folosești. Recomandarea mea este sa folosești OSB, iar pentru părțile vizibile lambriuri.
2. Cel puțin 18 buc in situația ideala, dar trebuie dimensiunile exacte si forma acoperisului, pentru ca in funcție de acestea poți avea pierderi uriașe.

| gabzzz explică (pentru regis):

Multumesc pentru informatii

| gabzzz explică (pentru regis):

Latime acoperis 4 metri
lungime acoperis 13 metri

| regis a răspuns (pentru gabzzz):

Înțeleg ca e intr-o singura apa. Probabil va trebui sa il reduci la un 390, ca sa poți suprapune foile de tabla. Vei avea nevoie de 32 de placi sau chiar 34. Nu stiu ce am calculat prima data cred ca am calculat pentru 30 de mp. E relativ simplu, vei avea 2 rânduri de cate 16 plac, sau chiar 17, depinde cat de mult trebuie suprapuse la îmbinări.

| gabzzz explică (pentru regis):

Multumesc frumos