| KiLLr0Y a întrebat:

am facut un transformator primarul este 240v~50Hz,sec.3,6,9,12,20,25v~50Hz(3-20v am folosit fir de 1, 5mm grosime, 20-25v am folosit 1 mm grosime pentru ca s-a teriminat de celalat fel). Vreau sa fac o sursa universala cu tensiune continua si alternativa.La fiecare tensiune setata sa aiba o sigurata automata.Eu am masurat A la scurt cu un cleste ampermetric f607 pentru a sti ce sigurata sa cumpar.Am masurat 20A rms(asa a scris, am considerat ca e real).Am cumparat o sigurata automata 10A. legat in paralel sigurata(teoretic trebuia sa decupleze)doar a barait si nu a decuplat.Intrebarea este:Ce sigurata sa cumpar? Nu am masurat bine? Nu vreau sa cumpar iarasi pe degeaba, am cumparat cea de 10A(7 lei) si nu am ce sa fac cu ea.Pot sa cumpar si de 6A(30 lei)dar mi-e frica sa nu dau arasi bani pe degeaba. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca ai folosit fir de 1, 5 mm grosime trebuie sa-i calculezi sectiunea.
Ai raza cam 0.75 x 3, 14x 0, 75=1, 76 mm2
Densitatea de curent o stabilim la 5a/mm2 deci curentul maxim admis va fi 1, 77x5=8,8
0 siguranta de 10A este ok.
Este posibil sa fie defecta.
Se poate monta in primar una de 1A si este acelasi lucru.

| KiLLr0Y explică (pentru TrăieşteClipa):

Si eu m-am gandit la asta, teoretic dar practic cand am facut scurt folosind siguranta nu a decuplat doar a barait timp de 2-3 sec, nu am tinut mai mult, nu am vrut sa mi se arda bobina din transformator.Sunt constient ca se arde mai greu aia dar dupa cum ai zis tu in raspunsurile anteriore am lasat distata doar in locurile dezizolate si am aplicat lac, il locurile izolate sunt aproape.Nu cum va datorita caldurii sa mi se arda primarul sau sa se dea jos izolatia de pe secundar.Ce sa fac?

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Sa cumpar o sigurata de 6A? e cam scumpa...

14 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Cat timp ai lasat siguranta in scurt? probabil sti ca pana ajunge de ex la 10-20A dureaza ceva daca nu e puternic trafu.cand ai masurat cu clestele(A)cat ai stat sa urce la 20A?

| KiLLr0Y explică (pentru blAster85):

Doar vreo 3-4 sec, nu am vrut sa mie sa arda transformatorul.La fel si cu ampermetrul cleste.Dar nu stiu daca a fost bun ampermetrul, cand am pus un bec de masina, pe el scriea 5w dar cand am masurat a scris 0, 45A asta inseamna ca consumul e de 100w.Ampermetrul l-am cerut de la seful de la irem(electrica).

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

A fost trei randuri de masuratori.La primul era rms si acolo imi arata amperi cred.Ampermetrul era f607

| blAster85 a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Vazind ampermetru sigur nu e o chinezarie, nu stiu pentru ce vrei sa folosesti transformatorul, dar daca nu e sigur ca rezista mai ales ceva timp constant.

| KiLLr0Y explică (pentru blAster85):

Transformatorul l-am facut pentru experimete(cand am fost mai mic tot vedeam in laboratorul de fizica surse din astea, in generala)acuma am vrut sa fac si eu unul stiind mult mai multa electrica.Deci ce sa fac? Pot sa aleg si o alta variata in afara de sigurata automata, doar sa stiu cand face scurt sa itrerup eu.M-am gandit sa incerc sa fac eu o sigurata automata cu bimetal sau sa leg in serie woltfram si cand face scurt el se inroseste.Tu ce zici ca sa fac? Pentru experimente.

| blAster85 a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Sincer si eu mai mesteresc cateodata eu de ex mi-am facut un aparat de sudura cu 3 transf de microunde asa, dar e mai simplu de cat ai facut tu.eu curios de fel si"meserias"laughingas desface una din sigurantele cumparate si as schimba bobina daca se poate.de ce nu folosesti o sursa de pc eu asa am doua surse am una numa de 12V si am una la care am lasat 12-5v.e simplu, doar ca nu are A mare

| KiLLr0Y explică (pentru blAster85):

Dupa cum stiu eu bimetalul face tot acolo, cred. Daca poti imi explici si mie ce rol are fiecare componeta a unei sigurate automate, si daca schimb bobina ce se intampla iti dau funda sa nu fiu tigan.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Becul auto daca pe el scria 5W si a consumat 0.45A este ok.
Consumul in A x tensiunea de alimentare in V= puterea in W

| CLCQ a răspuns:

Siguranta se leaga in serie cu consumatorul si trebuie sa fie putin mai mare decit curentul maxim cerut de consumator (cam 150%).

| KiLLr0Y explică (pentru CLCQ):

Dar cand face scurt sigurata are rolul de a decupla.Deci e tot una daca leg in paralel sau in serie ca fac scurt si se considera sigurata ca un consumator asa cum va.In concluzie eu testez sigurata daca decupleaza ca o pornesc. Uite asa am facut: http://imgur.com/9mcD9Sn

| CLCQ a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Primul desen e bun. Siguranta legata in paralel pe iesirea trafului nu are nici un rol, doar daca esti sadic si vrei sa topesti fire. Rolul principal al unei sigurante este de a proteja consumatorul deci se leaga in serie, o siguranta in paralel este un scurt si va declansa (se va arde) daca este de valoara mai mica decit curentul dat de traf sau sirma trafului se va topi, daca siguranta tine curent mai mare.