| Domino2018 a întrebat:

Am rugamintea la cine se pricepe sa ma ajute cu un sfat sau o recomandare in legatura cu achizitia unui boiler termoelectric.
Acest boiler doresc sa-l montez in circuitul unei centrale Viadrus pe lemn si carbuni. Problema mea este ca nu stiu ce model de boiler este mai bun si ce trebuie sa mai cumpar pentru a-l instala(robineti, supape, aerisitoare, termostat). Daca ma puteti ajuta cu o recomandare va rog lasati un mesaj.
Multumesc, o zi faina sa aveti!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrebare: daca folosesti o centrala, de ce mai vrei sa cheltuiesti o graza de bani si pe un boiler electric?
O instalatie intai se proiecteaza, dupa care se cumpara materialele componente si se monteaza la loc.
Tu le faci in ordine inversa?

Cauta un specialist in instalatii de incalzire si cheama-l sa vada LA FATA LOCULUI ce doresti si ce se poate face.
In caz contrar risti sa vina pompierii la fata locului!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Probabil a auzit el ca iese mai ieftin daca isi face singur... happy

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da. Ce-i facut de mana omului... laughing
rolling on the floor

| Domino2018 explică (pentru Bula):

Sunteti rautaciosi, boilerul il folosesc pe perioada de iarna pentru apa calda, apa calda care o incalzeste serpentina din el prin care circula agentul termic de la centrala, am specificat centrala Viadrus pe lemn si carbuni...ori aceasta centrala nu produce si apa calda pentru baie.
Eu doresc sa ma informez pentru achizitia unui boiler termoelectric si a instalatiei necesare dupa care am sa chem instalatorul.
Imi pare rau dar nu ati inteles intrebarea sau comfundati centrala de apartament cu centrala pe combustibil solid

| Bula a răspuns (pentru Domino2018):

Eu am inteles foarte bine.
Cu centrala poti incalzi si apa, pe timp de iarna, doar din pierderile care ies pe horn.
Pe timp de vara poti face un panou de incalzire solara pentru apa.
Pentru ambele trebuie sa folosesti un rezervor care mentine apa calda si o ai asigurata tot timpul anului, fara sa mai platesti bani grei pentru curentul consumat.

Iar daca doresti doar apa calda pe moment si totusi sa fie electric, atunci poti folosi un robinet cu incalzire instant, de putere de 1-3Kw.
De exemplu:
https://www.delimano.ro/......t-electric
sau si mai puternic:
https://www.emag.ro/......D47GFJBBM/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

... se cheama lucru manual. Ca doar ursul are laba. tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Da breh, asa, jos palaria! El vrea sa se scarpine in urechea stinga bagindu-si mina dreapta pe sub fund. Solutia ta mi se pare foarte ok, cu modificarea ca panoul ala solar am impresia ca incalzeste si iarna uneori. Gen ai 0-5 grade afara si bate soarele de rupe. Sau nu? Ca nu stiu exact.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Depinde, cat de mare este suprafata de captare, cat de buna este izolatia termica si... daca nu este innorat. big grin
Pentru asta trebuie si un rezervor.

| Domino2018 explică (pentru Bula):

Mda! Multumesc pentru raspunsuri, am sa aleg un boiler termoelectric care mi l va recomanda instalatorul,.cat despre costurile pentru curent electric, nu este problema am buget suficient pentru utilitati...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Domino2018):

Indiferent cit de mare ar fi bugetul... nu mai bine dai frumos banii aia pentru altceva? Incearca sa nu te zgircesti la instalare/proiectare a sistemului si mergi pe solutia cea mai economica ca si consum. Mie asa mi se pare logic si de bun-simt.