| Davinci8 a întrebat:

Buna ziua,am si eu o nelamurire, vreau sa montez o vana de amestec la un cazan cu lemne si nu stiu exact unde se monteaza.Eu mă gindeam a o montez cu intrarea pe tur după prima bifurcatie a turului.Trebuie montata neapărat la iesirea din cazan pe tur?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Multi termeni neclari. O data nu ai intrare pe tur in cazan, intrarea e returul, turul este o iesire. Apoi "dupa prima bifurcație" e din nou foarte neclar, adica dupa poate fi si de o parte dar si de cealalta, dupa caz.
Insasi notiunile "pe tur" si "pe retur" sunt vagi, practic vana de amestec e si pe tur si pe retur, altfel ce va amesteca?!?
Cauta pe google "schema montaj valva amestec" ai vei gasi imediat o gramada de scheme de montaj, foarte simple si clare.

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

NU! In nici un caz! Vana de amestec se pune pentru a proteja cazanul, tu daca il pui pe tur ce protejeaza, caloriferele? laughing
Vana de amestec se pune pe retur inainte de pompa!