| robertosiatat a întrebat:

Buna ziua,
Ce se intampla daca leg doua INCARCATOARE in paralel? Adica daca am 5 incarcatoare a cate 5V si 1, 6A si leg + cu + si - cu - la iesirile incarcatoarelor voi masura 10 V si 3, 2A?

1 răspuns:
| AndreiBistriteanu a răspuns:

Exista legarea in serie si legarea in paralel.
La legarea in paralel se dubleaza curentul, la legarea in serie se dubleaza tensiunea.
Asta teoretic.
Practic alimentatoarele la legarea in paralel trebuie sa fie identice si se foloseste o rezistenta de valoare mica in serie cu fiecare pentru a compensa eventualele diferente de tensiune.