| Rexofere a întrebat:

Bună ziua! Ce spun eu acum este serios și nu vreau miștouri, ci răspunsuri rapide dacă se poate. O găinușă americana mi-a fost atacata de un câine, dar n-a murit. Totuși, are o rana în dreapta spate, smulgandu-i penele și curge sânge. Mărimea rănii e cât un pumn al unui copil de 3 ani. CUM SE TRATEAZA? Și dacă știți pe cineva de pe olx sau nu contează, care vinde cocoș american de înălțime mica și alb alb, adica sa nu aibă alte pete de culoare. PS: Nu pot sa o tai pentru ca cineva tine la ea. Este exclusa ideea asta

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vrei sa o salvezi sau mai indicat ar fi sa o tai sa o mananci?
problema este ca rana pare adanca

| relian a răspuns:

Daca are inca pielea acolo, coase la loc pielea cu ac si ata, o sa supravietuiasca.
Am cusut eu asa cu tata ceva porumbei, la pulpa piciorului, il sfisiase un uliu, scapse si l-am cusut cu ac si ata de asta normala.

La alti porumbei le taiam noi gusa, primavara cand mincau boabe de porumb tratat, sa nu moara, ii vedeam ca motaiu, le taiam gusa si le scoatem zeama si boabele afara, apoi le cusam gusa la loc si scapau.

Cit timp are pielea acolo, chiaor daca lipsse putina si merge sa aduni pielea acolo pe muschi, poti coase.
Pasariel is mai rezistenta ca animalele si nu stiu dar cred ca suporta durerea mai bine, ori poate au mai putini nervi senzitivi.

| relian a răspuns (pentru relian):

Dupa poti sdai dai ceva antibiotic, de asta pentru om, dar rupi patila aia in bucatele f mici, dai acolo putin antibiotic vreo 2-3 zile si o sa fie bine.Nu da juma de pastila sau un sfert, dai puna sau daca ai antibiotic capsule, scoti prafu, pui in cita apa, faci calcul la greutatea gainii, faci o pilula de antibiotic la citi iti iese la 1 litru sau mai putin, de acolo iei cantitatea necesara pentru greutatea acelei gaini laughing

Gata ca te-am bagat in ceata.Dar poti cauta pe internet, sau mergi cel mai bine la un magazin veterinar, aia ar trebuie sa aiba antibiotice pentru animale, au facuta doza care trebuie, ii dai cateva zile sigur, garantat scapa.
Eu la porumbei nu le-am dat nimic si nu sau infectat deloc. a, m facut asta la vreo 4-5 porumbei, la distanta asa de luni de zile si toti au scapat.
Da tu daca vrei sa fii sigur ca nu se infecteaza dupa ce cosi, cumperi antibiotic, sau cauti pe net, vezi cum se calcukleaza doza si dai.Bafta

| vasileparnaie a răspuns:

Baga-i tepusa sa nu se faca strigoi in caz de moare