| PringAloe a întrebat:

E normal sa cada frunzele unui lamai dupa ce il bagi in casa?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E toamnă, e normal să mai pice câte una! )).
Pune-l la lumina și nu-l uda in exces. Cumpără-i niste ingrasamant pentru citrice lichid/gel Biopon sau Pokon), dacă vrei să fie sănătos și să te bucuri de fructele lui.
(!) Atentie,
Frunzele cad in exces si din cauza dăunătorilor, ar fi recomandat să le verifici și să vezi dacă frunzele au portiuni lipicioase. Uită-te pe o parte si pe alta a frunzelor (să stii că nu sunt așa de firave, pe cat ai crede, se rup cu usurinta doar cele care vor cădea azi sau mâine), și vezi dacă observi ceva ciudat, in general lămâii se confruntă cu păduchi/purici de plante, in special cu afide, niste insecte late (turtite), maronii care stau pe nervuri si se hranesc cu seva plantei si lasă in urma lor o substanță lipicioasă, transparentă (ca limacșii, melcii ăia urâți fără cochilie, care pe unde se târăsc lasă o sevă)
E bine să il protejezi si cu insecticid special, dacă observi că are dăunători.
Eu am un lămâi, inca de cand eram copil, si e atat de frumos si sanatos...

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă l-ai băgat de afara in casa, e de înțeles. Trebuia pus într-un loc răcoros, puțin mai cald decât afară și treptat, adaptat la temperatura din casa.

| zilog a răspuns:

Eu am lămâi mulți da cad 40% din frunze dar ca sa nu moara trebuie neapărat în casă acolo unde ii pui să bată soarele pe ei in fiecare zi prin fereastra, altfel degeaba le dai tu toate conditiile
daca nu ai soare in casa
atunci cumpara cateva becuri de 100 de W dinalea cu filamnet pentru ca sunt ieftine sa le ai in stoc petr-u ca sau interzis dar momentan inca se mai gasesc pe la cateva magazine
si or sa dispara de finitiv si gata
BECURILE CU FILAMENT ACELEA COMUNISTE emit toata gama de radiatii
tot spectrul
asa ca pui 1 bec cu filament in tavan fara abajur sau alte chestii din astea ce tin de fencsui aplici
sa vina lumina din tavan direct pe lamaii respectivi
si il lasi aprins non-stop
sau toata ziua
si il stingi noaptea
asta e tot
VEZI CA NU LE PLACE SA STEA LAGA CALORIFER nu le place pamantul prea ud dar nici prea uscat, treuie sa fie umed pamantul dar nu ud fleasca
si nu le place sa ii misti prea mult acolo unde hotaresti sa ii lasi in casa acolo ar cam trebui sa ii lasi

si cand ii scoti primavara afara sa nu ii pui direct in razele soarelui sa ii pui intr-unloc unde sa fie si umbra si soare
adica cateva ore sa fie soare apoi sa vina umbra
pentru ca se prajesc brusc la soare trebuie sa le faci acomodare
mie chiar imi fac si lamai
dar ai mei au 20 de ani de cand sunt pusi din samanta de lamaie

| Iote a răspuns:

Orice schimbare si reacomodare, afecteaza plantele.
Ai grija numai sa nu-i cada prea multe frunze. Atunci nu e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de locul si temperatura la care il pui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e. Probabil nu e tinut in conditii bune sau a fost afectat de diferenta de temperatura. Incearca sa il pui intr-un loc cu soare