| Cipi1212 a întrebat:

Buna ziua, Sâmburii de avocado se pot pune direct in pământ pentru a încolți?

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de seminte speciale de avocado nu sîmburi, cauta pe google cum prinzi si ingrijesti planta de avocado si vezi ce spun ei acolo

| dullcat a răspuns:

Buna.Se poate, dar va iesi o planta care nu da niciun fruct.

,, Avocado trees grown from seed may produce fruit after about 3 years, may take 12 years or more, or may not ever produce fruit. This is due to the variable nature of the genetic makeup of trees grown from seed.'' - https://www.nzavocado.co.nz/backyard-growing/

Si eu am o prietena care s-a ales doar cu o planta decorativa, dupa ce a bibilit samburele fructului cumparat de la magazin.Chiar daca va da fruct, va fi extrem de mic si salbatic, pentru ca soiurile din magazine sunt crescute initial din doua plante, mascul si femela.Ca sa dea fructul pe care toti il cumpara, obligatoriu se face polenizarea femelei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu l-am pus direct in pamant si dupa cateva luni era o plantuta foarte frumoasa doar ca a venit iarna si am uitat sa o iau de acolo si a inghetat

| mODIN a răspuns:

Nu am plantat eu la mine in curte, dar am vazut ca altii care o fac, baga in ei niste scobitori inainte si ii tin in apa pana incoltesc. Abia dupa baga in pamant.

| TheGentleman a răspuns:

Puțin probabil să iasă ceva din sâmburii de avocado din comerț, fiind tratati cu tot felul de substanțe pentru a rezista la raft mult timp.

Mai e și problema aclimatizării. În seră sau în ghiveci la temperatura și umiditatea potrivită nu ar trebui să fie problemă