| twink a întrebat:

Ce este castravetele?

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Face parte din categoria cucurbitacelor, este dicotiledonat si contine peste 99%apabig grin

15 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=tSL6clhsvrw
Era una clasica cu Florin Piersic dar n-am gasit-o.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Un animal... să mă ierte God, Buddha, Afrodita şi Einstein.
http://crinapopa.files.wordpress.com/2010/03/castravete-300x261.jpg

| Cσσкiє a răspuns:

Depinde cum interpretezi. Glumeamblushing Castravetele este o plantă leguminoasă, având tulpina târâtoare, frunze mari acoperite cu peri aspri, flori galbene și fruct verde alungit. O zi bună!

| Ancutsa a răspuns:

Cum, nu stii ce este castravetele?

exista dictionar, uite aici.
http://dexonline.ro/definitie/castravete

| Anecherry a răspuns:

Castravetele (Cucumis sativus) este o plantă legumicolă din familia Cucurbitaceae care include dovlecelul, dovleacul, pepenele galben şi cel verde etc., şi este cultivat pe scară largă. Provine din India şi este cultivat în regiuni tropicale şi temperate. Se cultivă în numeroase varietăţi, datorită diversităţii fructelor.

Planta de castravete este o viţă târâtoare de 1, 5 – 2 m lungime, care creşte agăţându-se pe spaliere sau alte structuri de susţinere cu ajutorul cârceilor. Planta are frunze mari care acoperă fructul. Acesta este cilindric, alungit, cu margini rotunjite, şi poate creşte până la 60 cm, cu un diametru de 10 cm. De obicei creşte de cam de 10 cm lungime. Castraveţii pot fi mâncaţi în stare crudă sau muraţi (murături).

Planta se dezvoltă dintr-o sămânţă închisă. Din punct de vedere ştiinţific, rezultatul polenizării plantei de castravete este un fruct. Clasificarea acesteia ca legumă, ca şi în cazul roşiilor şi a dovlecelului, de exemplu, este arbitrară şi se bazează în principal pe folosirea acestuia în bucătărie.

| Mina a răspuns:

Un fruct.

| scarly86 a răspuns:

Este o leguma folosita la salate, aperitive si gustari.nu este recomandata celor cu ulcer/gastrita pentru ca ti creste aciditatea.

| asd a răspuns:

Frate dc tiai facut cont pe situ asta daca scrii niste idiotenii ca astearolling on the floor)unele fete sil baga in vagin daca nau vibrator tu ar trebui sa til bagi in cap ca sigur nai nimic acolo.Deaia sunt prostii romanii ca exista dobitoci din astia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castravetele este o leguma care se foloseste la diferite mancaruri

| QuadruplePersonality a răspuns:

Waaa...nu va mai faceti temele pe site. Ca sincer chiar nu cred ca esti doar curioasa. Daca gresesc eu si ai tu o problema cu castraveti.sorry

| Gentiana a răspuns:

Pai, din cate stiu eu:
Este una dintre cele mai vechi legume cultivate, cunoscută de peste 3000 de ani. Provine din India încă în timpul Romei antice era considerat un deliciu. În Europa Nordică s-a început cultivarea castraveţilor în secolul al IX-lea (în Franţa). În America a nimerit împreună cu spaniolii. De abia în secolul al XIX-lea a început să fie consumat în stare crudă. Astăzi se utilizează la prepararea salatelor, a antreurilor şi a sandviciurilor. Poate fi consumat de asemenea fierbinte, la fel ca dovlecelul verde. Un deliciu al bucătăriilor Europei Estice sunt castraveţii muraţi.
Castravetele este utilizat frecvent de către barmani. Se utilizează la decorare (de exemplu la Bloody Mary), fiind de asemenea un ingredient al băuturilor – atât alcoolice (ca de pildă votcă îngheţată cu castravete, lămâie şi mentă) cât şi fără alcool (de exemplu cooler pe bază de apă, gheaţă şi zahăr cu amestec de castravete şi lămâie).
Acestea sunt cunostintele mele!

| Locre a răspuns:

Pai sa vedem... o leguma?!

| twink explică:

Pentru toti pustanii de pe aci... cautati "pedagog de scoala noua" cu florin piersic si o sa vedeti ce inseamna castravetelte! tot respectul ursulika si cristache!

| doina_2123 a răspuns:

Castravetele este o leguma care poate creste in gradina sau in cimp, il folosim la salate, unii marineaza, dar nu prea cred sa nu stii ce inseamna castravete.

| direamihnea a răspuns:

Tu ai pus intrebarea asta aici ca sa ne testezi daca stim sau cum... Sau stai la etajul al 100-lea si nu ai iesit niciodata afara.Eu stiam ca zgarie-nori din-astia sunt mai mult prin New York.