| Intrebatorul_3836 a întrebat:

Ce flori recomandati pentru gradina?

Răspuns Câştigător
| amrm a răspuns:

Buna! Uite euam in gradina ronduri de "mix". Le gasesti la orice magazin in plicuri, ceva de genul "mix flori de camp". Pentru efect cauta gutui japonez (Chaemomeles japonica) infloreste cel mai devreme, face gutui mici (bogate in pectina si recomandate ca liant pentru gemuri, marmelade, etc), flori rosii, decorative. daca stii cumsa-l ingrijesti in poti taia sa arate ca un copacel - el fiind un arbust (ca un boschete) care are ramurile de la nivelul solului. Google pentru poze.

Un alt efectil poti obtine cu in decorativ sau cu maci in gazon. Gasesti acum fel de fel de plicuri cu amestec pentru flori de bordura/partere/covoare de flori.

Hibiscus syriacus, se foloseste ca gard viu, dar plantat ca tufa izolata poate avea un foarte mare efect prin tundere.
Liliac altoit, alternat mov cu alb.

vita de vie canadiana - liana decorativa- o urci pe un stalp sau pe un perete al terasei

Clematita - Clematis Jackmanii, clematita cu flori mari, mov - pe gard, oriunde catarata.

Caprifoi (cauta poze) cu florialbe, miros foarte frumos, infloresc de cateva ori pe timpul verii, la fel - ca perete decorativ, puitape stalpi, fantani, peretele/ pilonul terasei.
(scrise din experienta, contact daca mai ai nelamuriri)

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy uite ce flori imi plac si ce am eu in gradina
lalele, trandafiri, crini, zambile, margaritare, crizanteme, si calalove strucklove strucklove strucklove struck

| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Buna`!`Eu am in gradina Gura Leului(e foarte frumoasa floarea si sunt mai multe culori),crini albi si portocalii,bujori,trandafiri albi si roz,panselute,garoafe,Regina Noptii,lacramioare, maci, liliac.Si cam atatea am eu in gradina si arata foarte frumos si nu sunt greu de intretinut.happy

| sergiuk11 a răspuns:

Trandafiri! fundita de rog