| LisaJulie a întrebat:

Ce pot face în legătură cu păianjenii din casa? Acum ca a plouat îmi vin tot mai multi! Am înțeles ca se poate face o soluție naturala, se da prin colțuri și nu mai vin sa își facă pânze? Îmi poate da cineva detalii?

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Hmm, degeaba dai cu solutii daca ei vor intra din nou pe usi si ferestre, fara nicio grija.In fond paianjenii sunt chiar utili la casa omului, te scapa de alte insecte nedorite, ca tot urmeaza sa ne enerveze maxim tantarii.laughing Ai plase la ferestre? Asta e cea mai buna solutie. Daca stai la casa vor gasi si alte locuri prin care sa intre.

| StoicAnalysis a răspuns:

Paianjenii sunt chiar utili. Nu vad de ce ti-ai bate capul atat de tare cu ei. Daca vezi ca ai panza in locurile nedorite, le iei cu o matura.

| LisaJulie explică (pentru StoicAnalysis):

Îmi este frica de ei! Am fobie! Poți sa razi dar asa e

| StoicAnalysis a răspuns (pentru LisaJulie):

Joaca-te cu unul mic si treci la aia mai mari treptat laughing. Acum serios vorbind, fobia trece prin expunere treptata. Azi stai la un metru de el, maine stai la 50 de cm, si tot asa, pana ajungi in stadiul cand poti sa-l iei si in mana.

| LisaJulie explică (pentru StoicAnalysis):

Mușcă foarte ușor și doar rău!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru LisaJulie):

Daca vorbim de paianjeni de casa, din Romania, nu are ce rau sa ti se intample de la o muscatura de paianjen. Plus ca am pus mana de multe ori pe ei sa ii iau cand ii dadeam afara pe geam, si nu am patit niciodata sa ma muste unul.

| LisaJulie explică (pentru StoicAnalysis):

Mie nu îmi este frica de coroplesnite, molii bondari, viespi sau gărgăriță chiar dacă mușcă mai rău! Dar păianjenii arata rău

| StoicAnalysis a răspuns (pentru LisaJulie):

Te inveti in timp cu ei, stai linistita happy.

| Mindfulness a răspuns:

Fa curățenie peste tot și astupa fisurile,găurile din casă,apoi da cu otrava găsești la unele magazine, dai in colturi și unde au cuib și scapi cu timpul, trebuie sa insisti, poți plasa in colturi și capcane, in rest să aspiri absolut totul.

| AlexSM86 a răspuns:

Lavanda si menta ii tin departe. Poti face o solutie cu 1/3 otet, 2/3 apa si cateva picaturi de uleiuri esentiale de menta si lavanda, le pui intr-un pulverizator, il agiti bine inainte sa il folosesti si dai peste tot. E posibil sa miroasa si a otet asa ca poti pune cantitate mai mica.