| Adry a întrebat:

Ce pot pune in apa la flori (flori taiate, nu in ghiveci) sa se tina mai mult? Ingrediente care le-as putea avea acasa fiindca nu am de unde cumpara acum ingrasamant sau produse similare.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Solutia mea este tot aspirina pisata, fiindca are proprietati de conservant. Mira

7 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Citeva monede din cupru si schimba apa zilnic

mariana
| mariana a răspuns:

In apa de flori se poate pune o jumatate de pastila de aspirina, ori putin zahar, conditionat ca apa sa fie schimbata in fiecare zi, astfel florile vor tine mai mult si in plus nu trebuie tinute intr-o camera prea incalzita, pentru ca la caldura florile taiate nu rezista prea mult.

Bula
| Bula a răspuns:

Florile tin mai mult daca se introduc in apa curata si rece (fara saruri si minerale), iar "cozile" se inchid.

mlm
| mlm a răspuns:

Zahar

| mariavinereanu a răspuns:

Depinde de tipul de floare:daca are tija moale sau dura, daca este de camp sau de gradina...De regula:aspirina sau zahar dar si:schimbata apa zilnic, taiata din codita 1cm zilnic, inlaturate frunzele sa nu intre in apa, apa nu f.multa in vas.As putea fi mai concreta daca as stii la ce tip de floare te-ai gandit.De ex.la floarea de liliac ii place sa-i zdrobesti tija inainte de a o introduce in apa, lalelele tin si o luna daca le pastrezi la rece...etc.

| bravd a răspuns:

Aspirina sau un pic de zahar ajuta foarte mult. Dar daca florile sunt inghetate, asa cum le vand unele florarii nu stiu daca ajuta foarte mult. Oricum merita incercat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aspirina