| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot sa fac sa-si revina floarea Sporul Casei? I-au cazut toate frunzele si toate tulpinile s-au muiat. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ai prea multe variante. Daca o lasi asa chiluga, va face niste flori (cateva) in varf si atat! Iti recomand sa tai ramurile fara frunze si sa replantezi ceea ce ai taiat dupa ce au facut radacini in apa.Se pot replanta si direct dar e posibil sa nu se prinda.Este o planta care are nevoie de apa mereu.Cand pamantul se usuca planta se blegeste si ii cad din frunze.Isi revine cand ii pui apa dar... ramane tot mai cheala.Eu folosesc in jardiniere si iarna le tin pe balcon(inchis). Spre primavara,(martie)incep sa le tund si sa le indesesc. Daca tulpinile s-au inmuiat, alege partea din varf care e ferma si replanteaz-o. Din radacinile ramase o sa iasa alte plante, asa ca nu le arunca.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca ai udato in exces.

| fabiola a răspuns:

Cred ca ai tinut-o in frig si se pare ca a degerat! Taie toate tulpinile si incearca sa uzi cate putin radacina, poate aceasta nu este inca afectata.Sa ai bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este posibil sa fie udata in exces? Pamantul trebuie sa fie in permanenta umed, nu cu balti. Pune apa in farfurioara ghiveciului si nu mai uda pe deasupra (asigura-te ca ghiveciul este perforat pe fund).

| MissD a răspuns:

Nu stiu multe despre aceasta floare. insa ama mea a primit odata una in glastra care i-a murit la scurt timp( exact ca la tine) si asta pentru ca avea panat articifical care actiuna ca un burete si practic toata ama era absorbita de el. e posibil sa fie din aceasta cauza daca ai primit-o sau ai cumparato si nu i-ai schimbat panatul, insa daca nu e posibil sa fie doar o perioada a anului. si poti intre un specialist.

| Bora_Graziela_1949 a răspuns:

Ce pot face sa isi revina sporul casei?