| CARMENCITA a întrebat:

Cine are planta sporul casei sa-mi spuna ce trebuie sa fac casa faca mai multe flori(face cate o floare doar)? Si cum sa-l inmultesc? La florarie mi-a spus ca unele plante sporul case nu se prind din seminte si nu merge sa tai din planta sa o pun in apa sa faca radacini cum se poate la muscate? Asa este sau sa mai incerc? E floarea de la profilul meu, are frunzele mai inchise la culoare si flori mai mari.

Răspuns Câştigător
| emchristina a răspuns:

Si eu am floare ca cea de la profilul tau. Mie a inceput sa-mi infloreasca in perioada asta si face chiar multe flori. Eu tin planta intr-un loc unde sa aiba multa lumina dar nu soare direct. Cat despre inmultit e la fel ca la muscate. Poti sa o pui direct in pamant dar trebuie sa o uzi cate un picut in fiecare zi. Sau, daca vrei sa fi sigura ca face radacini, pune-o in apa. Eu procedez in ambele moduri si nici o planta nu mi sa uscat pana acum. Succes

2 răspunsuri:
| danutsa93 a răspuns:

Le poti inmulti taindu-le varfurile pe care apoi le pui intr-un recipient teransparent cu apa...si prind radacini.Ii trebuie multa lumina dar nu soare direct...denumirea ei este Impatiens.