| petrisorul a întrebat:

Ce presupune o fundatie solida? Fundatie de casa

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incerc sa explic pe intelesul tuturor:
Fundatia unei cladiri are rolul de a EGALIZA, DISTRIBUI si ATENUA fortele provenite dinspre pereti (greutatea stalpilor de sustinere, ale peretilor cladirii, acoperis, zapada, locatari, mobilier etc ) laolalta, actionari laterale (cum este vantul), precum si miscarile seismice (cutremur).
Se poate spune ca, este principalul element de rezistenta al unei cladiri. De acea este recomandata o proiectare foarte buna care sa ia in calcul toate fortele sus enumerate, + o marja de siguranta.
Dupa parerea mea, este singura parte al unei cladiri unde NU E ADMIS sa fii ZGARCIT, sa faci economii!
Cred ca acesta spune tot.

3 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

O fundatie solida, presupune si o casa solida, din puct de vedere ca rezistenta.

| somebody a răspuns:

Fundatia la casa nu se face dupa cum zice Vasile si Ion pe forum.Eu stiu ce inseamna asta ma ocup cu asa ceva si nu se poate discuta aici.Totul este in functie de ce vrei sa faci. Te sfatuiesc sa te duci la un arhitect poiectant.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arhitect proiectant fierar zidar zugrav. Daca vrei sa iti faci o casa si sa te coste mai putin, iti recomand sa cauti o firma de proiectare. O sa gasesti la ei toate raspunsurile.