| A4Tech1 a întrebat:

Ce provoaca igrasia in casa si cum pot scapa de ea?

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

De la umezeala. Trebuie sa aerisesti. Chiar si jumatate pe zi e bine sa tii geamul deschis daca nu poti mai mult. Mai ai si varianta de a cumpara din comert aparate din alea pentru dezumidificare, insa curentul de aer care se plimba in toata casa e sfant!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Igrasia in casa este provocata de umezeala din aer care se precipita pe peretii reci (de obicei cei externi).
In primul rand trebuie sa-ti vada un specialist peretii, in zonele cu condens fiind probabile defectiuni de constructie (izolare).
In alta ordine de idei, locuinta trebuie aerisita de minimum 3 ori zilnic (cat 3-5 minute) sa iasa aburii din aer. Re-incalzirea se va face repede fiindca obiectele din camera magazineaza din caldura camerei.

Răspuns utilizator avertizat
| PavelAndrei78 a răspuns:

Condensul apare de regula atunci cand in casa este multa umiditate, de exemplu o baie neaerisita corespunzator si atunci aburul patrunde si in camere, rufe uscate in casa, se gateste cu geamul inchis si fara hota...etc. si in timp se formeaza igrasia.Acest lucru se intampla mai ales iarna, cand umiditatea din casa se impregneza in peretii reci.Ca sa scapam de ea, in primul rand trebuie inlaturata cauza, deci casa trebuie aerisita corespunzator. Aerisirea se face de cel putin de doua ori pe zi, indiferent de anotimp. Exista parerea gresita ca aerisirea in timpul iernii ar aduce in casa aer umed, dar nici vorba de asa ceva. Peretii deja afectati, trebuie foarte bine curatati, sa ne asiguram ca nu raman spori, se lasa sa se usuce bine si apoi se aplica o lavabila antimucegai. Sunt mai multe variante pe piata, dar va recomand, din experienta, Aeria Gold, o vopsea all-inclusive, igienizanta si antimucegai. Spor la treaba!