| ianis1231231 a întrebat:

Eu as vrea sa imi fac o casa de 350m², am deja un teren intravilan de 4700m² unde imi pot face casa dar casa as vrea sa fie moderna.Am vazut pe yt la un tip din SUA care se numeste Jorman House Design niste idei de case dar nu stiu daca preturile alea sunt cam aceleasi si in Romania. Spre exemplu era o casa cu pretul de 400k USD. Intrebarea mea este imi ajung 100k euro in Romania doar pentru ridicarea casei,tras apa,curent, pus acoperiș, geamuri si izolare exterior?
*nu vreau comentarii de genul:,, Vise varule'' sau alte comentarii de genul

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu 100k euro abia poti face un grajd acoperit, de 350m² (fara pereti izolati si geamuri).
Pentru ce doresti tu, este nevoie sa calculezi cu minim 1k euro/m².

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți ajung.dar pentru o casa de max 70-80mp, realist vorbind.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce inseamna 100 K euro?

| dullcat a răspuns:

Buna, nu vreau sa te dezamagesc, insa cu 100k abia iti faci o locuinta obisnuita cu 3 camere, daramite han cum doresti tu.Pretul obisnuit pentru un proiect facut ca la carte este minim 200k, pentru casa mentionata mai sus.In locul tau as reconsidera, americanii sunt recunoscuti pentru utilizarea cat se poate de proasta a spatiului.Mai bine este sa faci strictul necesar, adica 2-3 dormitoare de 13 mp (dintre care unul poate fi convertit in birou sau ce doresti), living si bucatarie cu o mica camara, o baie de serviciu plus una mai mare pentru toata familia si camera tehnica.Cam atat.Mai mult ar insemna pericolul de a sfarsi ca multi romani care au plecat in strainatate, si-au ridicat vila cu 10 camere si apoi s-au trezit constransi sa traiasca numai la parter, in 2 camere, restul de la etaje ramanand inca in santier.Nici asa nu e bine, nu te supara ca iti zic.

Daca tu iei in calcul materialele cele mai ieftine, finsiaje din anii 2000, tamplarie de carton etc. plus echipa de constructori la negru precum si alte optiuni pentru a face economii, ca sa te incadrezi in bugetul tau, va trebui peste ani sa mai ridici inca o locuinta de la 0. Apeleaza la cineva care iti face deviz sa vezi cat te costa totul, altfel te vei trezi cu surprize de proportii.Succes.

| Simpatic a răspuns:

Cu 100k euro poti sa iti faci o casa dar nu cred ca de 350 m2winking
in Romania s-au scumpit foarte mult materialele de constructii in ultimii cativa ani
nu uita un lucru ca un apartament de 80-90 m2 intr-un municipiu cotat "sarac" costa 100k euro!
preturile din SUA nu coincid cu Romania, nici salariile mesterilor

| relian a răspuns:

Cu ba ii aia fac 3 case nu una laughing si mai imi si ramane ceva maruntis laughing asta daca am deja terenul.
Poti sa faci ce cazxa doresti, trebuie doar sa stii ce materiale sa folosesti, cele mai ieftine si cele mai bune.

Dar ce stiu romanii, ei folosesc materiale gen cazemate crezind ca doar asa se fac case, materiale care nu-s nici bune si nici ieftine.

Dar daca pe acolo asa e moda, atit vad, atit fac si ei.Acoperis nu vad de ce sa mai faci, torni placa de aia de beton drreapta, ala e si acoperisu si tavanu, ura si la gara.

Acui si pe aici prin SUA ce zici tu asa am vazut ca incep sa faca unia case cu acoperisu drept.

Pt ce sa faci pod daca nu il folosesti? Bani si materiale irosite, mai alesa la cei care toarna placa, apoi face acoperis, da si pe ala cit a dat pana acolo, dar acopersu ala nu-i ajuta la nimic.

Deci nu visezi deloc, eu zic ca exagerezi la bani aia si doar o casa, plus ca ai si terenu, care nu-i mic deloc.

Planul casei il alegi tu pe cel care iti place, dar trebuie sa ai mai multe planuri, chiar si de astea gen amemericane, care de fapt is cele mai bune, dupa parerea mea, iar de mataeriale ce vezi tu casele alea si d e milioane de dolari is facute din exact aceleeasi matweriale ca si cele care costa 50 mii dolari laughing nu te gindi ca folosesc alte materiale.
Doaor ca e casa mai mare, mai inalta, mai cu stiu si eu ce briz brizuri, povesti vraja marii.
Casele astea de milioane are acelasi leat, acelasi rigips ca orice alta casa, din astea is facute.

Costa milioane pentru ca e zona de asa natura, in rest frectie laughing daca faci calcul cit costa toate acele materiale nu costa nici 50 K laughing

Dar stii cum e multi vad, putini construiesc, asa ca putina lume stie cit costa materialele esau ce materiale se folosesc.

Poti sa faci calcul si tu singur, daca stii cum se construieste o casa. Poti face calcul la cui, la fiecare surub, daca vrei sa stii un pret cit mai clar.
Ala ce te uiti tu probabil face doar planuri, design, poate no construi.

| Torrpi a răspuns:

Am vazut casele. La ce finisaje am vazut acolo, trebuie sa mai strangi niste banuti. Cam de 4-5 ori mi mult decat ai.