| mellisa_1721 a întrebat:

Ce tratamente imi sugerati pentru rasnirea gusii la puii de gaina.este gusa tot atata nu se mai goleste.tratamente naturiste vreau din batrani

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! trebuie sa aiba apa in permanenta, si ceva nisip pentru a scurma, puii neavand dinti, hrana e mai greu de digerat, de aceia e recomandat sa aiba nisip in jur.da si cate o bobita de piper la fiecare puiut.
O zi frumoasa sa aihappy

| wyla a răspuns:

Eu am intrebat-o pe bunica mea insa ea nu stie ce inseamna rasnirea gusii daca poti sa-mi spui?

| mellisa_1721 explică (pentru wyla):

Ca si cand nu iti lucra stomacul mancarea este in el tot asa si nu merge mai departe in stomac.vezi tu pui de gaina au gusa un compartiment in care isi depoziteaza o cantitate de hrana drept rezerva, din gusa merge in stomac.ei problema este ca mancarea din gusa sta acolo nu merge mai departe.intreabo pe bunica ta ce tratament naturist cunoaste.

| wyla a răspuns (pentru mellisa_1721):

Bunica a spus ca nu stie, poti sa-ntrebi la farmacie!