| alexandrubt13 a întrebat:

Cea mai buna pompa submersibila pentru o vila o recomandare profesionista? Multumesc

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E greu de spus care e cea mai buna. Sunt multe firme renumite in domeniu, nu cred ca poti da gres cu niciuna. In ordine absolut aleatorieL Pedrollo, Wilo, Grundfos, Panelli... Nu cred ca a reusit cineva sa le testeze pe toate.
Despre performante, nu se pune problema sa nu faca fata, si o pompa de gradina de 200 de ron iti va ridica apa pana la primul nivel, cu o presiune mai mare decat cea de la retea. Poti alege orice model pe cel putin jumatate de tol, este absolut suficient pentru o locuinta, dar probabil nu vei gasi sub 1".
Bineinteles, pompa se va lega impreuna cu un presostat electronic, varianta cu hidroforul este depasita. Este inutil sa stochezi apa intr-o butelie cand o poti avea instant direct la robinet.

| cristi202 a răspuns:

Pompa submersibila îți asigură o presiune constanta atit timp cît funcționează. Ori, in casa tu nu folosești apa mereu, sau, o folosești din plin sa zicem dimineața, cînd toți se spala. Daca ai pompa racordata la instalație, cînd nu se folosește apa ea baga apa in instalație, și apoi se forteaza, că nu mai poate circula apa prin ea, fiind sistem închis, și așa se va arde motorul pompei.
Ce ai nevoie e un hidrofor. Hidroforul asigura presiunea apei, controlind-o in funcție de nevoi. El poate rămîne racordat și cînd nu exista necesar de apa

| mihai69 a răspuns:

Pentru o vilă nu e bună nicio pompă; dacă ai avea un puț sau o piscină, atunci putem analiza în funcție de necesități și de alți factori care anume ar fi bună.

| alexandrubt13 explică (pentru mihai69):

Si care e recomndarea

| mihai69 a răspuns (pentru alexandrubt13):

Repet: nu știu la ce ai nevoie. Dacă e vorba despre un puț, cât e de adânc? Vila are etaj, mansardă? Câte băi?

| alexandrubt13 explică (pentru mihai69):

Fantana de 18 m si casa cu etaj cu 2 bai, centrala 41 kw arca si 4-5 persoane

| mihai69 a răspuns (pentru alexandrubt13):

Atunci ai nevoie de o pompă cam ca asta:
https://www.dawer.ro/......cablu.html
la care cuplezi un presostat ca acesta
https://www.dawer.ro/......-ls-1.html
Nu strică nici un vas de expansiune de minimum 24l.