| NARAVASU a întrebat:

Cum este mai bine sa tencuiesc pe casa de lemn? cu laturi sau plasa rabitz?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Casa este de lemn, adica din barne suprapuse, sau doar pe structura de lemn, cu pereti tip sandvis?
Daca este din lemn si nu iti place pur si simplu lacuita, cel mai simplu e sa o imbraci in OSB, peste care se aplica direct termosistemul. Daca este pe structura de lemn, cu pereti sandvis, practic ai deja exteriorul gata, nu mai necesita tencuire, ci direct termosistemul.
Daca totusi tii neaparat sa tencuiesti, desi nu vad sensul, ori mergi pe sipci, ori pe cuie si sarma, rabitzul e o solutie de compromis.
Astea toate sunt valabile la exterior.
La interior se recomanda clar tencuiala uscata, adica profile, rigips si vata minerala.

| Medema a răspuns:

Cu laturi!