| Sentinel a întrebat:

Cum lipesc o creanga de pom?
Am un mar in curte si are multe mere. Cred ca din cauza greutatii lor s-a desprins o creanga mare din el, este cam 1/3 din coronament. E desprinsa jumatate, jumatate inca tine. Vreau sa-l ajut, cum o pot pune la loc? O propta ceva sub ea? Si sa-l leg de sus cu sarma sa stea lipit? Ceva ingrasamant (balegar) pus in deschizatura si apoi sa fixez creanga?

12 răspunsuri:
| Xtadelo a răspuns:

S-a rupt si gata! Nu poti sa mai faci nimic.

| Mihai198 a răspuns (pentru Xtadelo):

Sau cauta pe net ceva despre altoirea copacilor.
Probabil aia o sa te ajute mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai198 a răspuns:

Intai sintai creanga trebuie proptita cu o prajina ca sa stea sus si pe urma ti-as recomanda sal legi cu ceva unde s-a rupt, iar pe urma sa mai culegi din mere pentru ca ele iau mineralele de care acum are nevoie creanga pentru a se "lipi", pe urma astepti cateva luni si il dezbandajezi si verifici daca sia mai revenit, iar daca nu si-a revenit las-o proptita ca si pana atunci ca altceva nai ce sa-i mai faci.

| Miky69 a răspuns:

Nu stiu daca poti sa il. " repari " prea mult.

Ai putea sa citesti cate ceva despre Altoirea copacilor, pe internet happy. Poate o sa te ajute.

| AntiNoobs a răspuns:

Cu Picatura, sau SuperGluehappy

| selena05 a răspuns:

Sal! De lipit nu cred ca poti sa il lipesti nu e un obiect e totusi un copac, dar ii poti face o "proptea" din lemn si sa sprijini creanga pentru a nu se rupe mai rau daca nu s-a rupt integral o sa dea rezultate in sensul ca o sa supravietuiasca asa pana culegi merele si usurezi copacul. sper sa iti fie de folos

| daniela50 a răspuns:

Poti sa ii pui o proptea...adica un "par"care sa aiba varful cumva in "V". acesta poate tine creanga ridicata dar nu cred ca sunt sanse sa se regenereze. funda?

| DoctorulCasanova a răspuns:

Ia niste cuie si 2 lanteti si prindel intre lanteti si bate cuie bine sa nu o ia vantul.

| wiqvi56 a răspuns:

Iei un fier gros! fixezi creang asa cum a fust inainte, pui fieru care este de 1m cu jumatatea lui pe ruptura si legifoarte bine strins fierul de creanga
(((((ATEMTIE---1>fierul trebuie plasat deasupra crengi daca nu se va nidoi)))))
eventual poti pune mai nulte fiare care sa inconjoare creanga
daca o sa legi cu sinma nu o sa ai mai dea voie sa se ingroasesi o sa se rupa iar

| Sentinel explică (pentru wiqvi56):

O idee buna dar mai atarna in coaja doar... sad. Nu cred ca mai pot face ceva. In plus, e foarte grea, am cules o plasa de mere deja dar mai sunt multe si nu am ce face cu toate. Imi pare rau de el, asta e.

| PetrusEmanuelMihai a răspuns (pentru Sentinel):

Fa un crak adica bota din lemn asa cum se pune la sarma de haine in forma unui V si pune-l pe sub acea cranga acel crak da sa fie fixat bine si impinge forat de acel crak adica bota in sine si cand o impingi bota cum te uiti la ea sa fie intre 80 - 90 grade inclinata fata de sol precum un arac si in timp se regenereaza daca bota e grasa de 35 pe 40 cm si lungime 1.39 cm cu 1.22 cm latime ai sa fie bine blocata bota la pamant precum un stalp din fier prin fundatia de beton de la gard.