| racaru1987 a întrebat:

Cum pot avea un lamai ln casa? se poate din samburi din interior?
atentie un lamai care sa aiba fructe

dau funda pentru un raspuns BUN

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Http://www.gradinamea.ro/Lamaiul_3128_548_1.html

http://www.incasa.ro/......815_1.html

Se pot cultiva din seminte?
Multi oameni se intreaba daca pot cultiva astfel de specii pornind de la semintele care se gasesc in mandarine, portocale si grapefruit, iar raspunsul este ca da, se poate. La lamai, daca semintele sunt proaspete, vor germina mai repede. Dar probabil ca nu veti vrea sa faceti asta dintr-un anumit numar de motive. In primul rand, lamaii cultivati din seminte se maturizeaza greu - cateodata trec 7 sau mai multi ani pana infloresc si fac fructe. In al 2-lea rand, lamaii obtinuti din seminte au multi spini, care pot ajunge si pana la 5 sau mai multi cm lungime. Si in ultimul rand, au ramurile incalcite, si cresc mai inalti decat e nevoie pentru un arbust de interior.

Restul în articole

12 răspunsuri:
| laurici_3736 a răspuns:

Din prima sa faca fructe se poate daca il cumperi direct altoit daca nu pui seminte intr-un ghiveci si peste 3-4 ani il altoiesti.Succes

| Azµre a răspuns:

Uite și aici ceva interesant pas cu pas ce trebuie să faci și e foarte simplu

http://gradina.acasa.ro/......44438.html

| viotedy a răspuns:

Iei unul altoit.e o firma la oradea.cauta pe google.e vreo 30 lei unul de 1 an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu visez asa ceva. Se poate din seminte, doar ca fructifica dupa multi ani; 7 sau 10. In acest timp trebuie sa le fie taiata coroana, intretinuti. Cel mai bine este sa fie altoit daca aveti altoi si un bun specialist. Daca aveti rabdare...

Răspuns utilizator avertizat
| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Marile mall-uri, Metro, Bricostore, real, etc. ofera lamai micuti cu fructe. La Bricostore am vazut mari.Incearca. Dupa ce l-ai cumparat cauti informatii. Am comandat diverse plante la Oradea si le-am primit prin posta rapida.Inlauntru-i leopardul, afara-i vopsit gardul; una e sa-l alegi cu mana ta si alta sa-ti puna la pachet.

| SandraM a răspuns:

Din dimburi poti obtine plantute care sa iti creasca pana la 15-20 cm, insa daca nu sunt altoiti, vor muri. Am patit-o. sad Gasesti plante-lamii la magazine gen baumax, bricostore, etc

| Anamaria2002 a răspuns:

Eu mi-am cumparat un lamai de la florarie face lamai mari chiar am facut limonada din ele. Nu cred ca se poate din samburi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anamaria2002):

Cit a costat?

| Anamaria2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa. E cam scump 250 mare si mic 100. Eu mi-am luat unul la 500 din Franta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anamaria2002):

Da, cam scump. Daca as avea rabdare 10 ani, as face din seminte. Multumesc.

| Anamaria2002 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.