| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa imi curat mobila de petele de alcool?

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa folosesti un spray silicon pentru mobila si apoi sa aplici ceara lichida si cu o carpa flanelata lustruiesti bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Alcoolul lasa pete pe mobila lacuita la suprafata. Ataca lacul, lasand pete de culoare alba.
Poti sa dai cu orice solutie de facut luciu (Pronto sau altceva), tot nu va disparea urma!
Remediul este astfel: cu o lama de cutit se curata pata alba de pe suprafata, foarte atent, sa n-o zgaraim. Stergem cu carpa uscata apoi cu cuna putin umezita cu apa si bine stoarsa. Se lasa la uscat.
Se repeta procedura pana ce dispare intreaga pata.
Daca a disparut luciul si nu-si revine prin frecare cu carpa uscata, aplicam in strat subtire putin nitrolac incolor, bine diluat, cu o pensula subtire.

| mioara a răspuns:

Cu pronto

mlm
| mlm a răspuns:

Am citit saptamana trecutaca petele de alcool de pe mobila se duc cu o cantitate egala de apa si alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Folosește cu încredere Pronto, cel în formă lichidă cu pulverizator.
Curăță și cele mai vechi pete de grăsime. Insistă în locul cu pricina și ai să vezi ce luciu capătă, ca nou.
Spor la curățenie.
Pa, pa.