Întrebare recomandată | melittavio a întrebat:

Cum pot sa scap de cariile de lemn caci am dat de cateva ori cu solutii de tratare impotriva cariilor iar acum am cumparat un dispozitiv impotrIva gandacilor din acela pe care il bagi in priza.Cariile au intrat in grinzile de lemn care sustin tavanul casei.Multumesc.

1 răspuns:
| Mario76 a răspuns:

Acel aparat nu are nici un efect asupra cariilor de lemn. Solutii impotriva carilor: amestec: naftalina 100g, benzina 100ml. Solutia saturata se aplica cu o pensula de 2-3 ori la interval de o luna.
Alt amestec: Florura de sodiu 100g se dizolva in 5litri de apa fierbinte. Dupa racire solutia se pastreaza in vase ermetic inchise. Se aplica de doua ori pe an. Pentru bacterii si ciuperci cautati pe site-ul www.inl.ro si va adresati la sectia chimie!
Te mai poti adresa la restauratorii de mobila veche, ei stiu solutii eficiente. Sau la C.I.L. Pipera, sunt specialisti in industria lemnului.