| nugasescusernameliber a întrebat:

Cum pot scapa de mucegai pe perete? problema este ca zona este in interior(debara), nu are legatura cu peretii exteriori(am apartamentul izolat oricum), nici surse de umezeala nu sunt...nu imi dau seama de ce apare. Sau cine se ocupa de asa ceva, pe cine sa chem? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da cu clor, cumperi din comert clor iti pui o masca pe fata adica si pe ochi si cu o pompa sau ce ai stropesti peste tot pe pereti pe tavn peste tot asa cum ai stropi prin pulverizare ceva plante sau cum ai zugravi cu o pompa, dar nu sa curga siroaie pe pereti, pulverizezi fin.Si dai cu clor asa direct din bidoj fara sal mai diluezi tu. Dupa lasi acolo deschis, sau ar trebuie sa dai dimineata de ex si sa fii plecat toata ziua de acasa, lasi ferestrele deschise si aia e tot ai terminat lucrarea.E simplu cloru omoara tot ce misca laughing

| Noonee a răspuns:

Buna, si eu am aceeasi problema ..am cumparat clor lichid Ace si am spalat peretii cu buretele... mucegaiul negru s-a dus dar indradevar ramasese niste galbui usor in cokturile unde era mucegai. Acum cumparat spray de anti mucegai le gasesti prin magazine, de exemplu ProMax anti micegai. Aveam problema si in baie...si astazi dat cu Nufar detartant clasic si da am scapat de mucegaiul din baieare un efect rapid dupa 5 min si unde era mai greu am dat cu peria dupa. Succes

| nugasescusernameliber explică (pentru Noonee):

Mersi mult de raspuns. Am incercat tot felul de solutii luate de pe net, de la apa oxigenata, clor, bicarbonat...si solutii cumparate din magazin antimucegai, cele mai scumpe. Se pare ca prin zona respectiva trece o teava si e sparta sau ceva problema fiindca mucegaiul reapare mereu, deci nu prea am de ales decat sa sparg peretii sa renovez. Asta este, blocuri vechi si ridicate peste noapte...

| AnutaAna a răspuns:

Inclin sa cred ca acel spatiu nu e ventilat corespunzator si umiditate vine de undeva pentru ca altfel e imposibil sa apara mucegai. Indepartati tot mucegaiul prin spalare cu o solutie pe baza de clor. Verificati daca peretele nu este afectat si mai in profunzime si abia dupa ce va asigurati de acest lucru, lasati peretele sa se usuce foarte bine, apoi aplicati o lavabila antimucegai. Foarte buna este Aeria Gold all-inclusive, o lavabila cu permeabilitate la vapori care lasa peretele sa respire.