| MyNameIsNotImportant a întrebat:

Cum sa scap de un cuib de viespi? angry S-au bagat intr-o crapatura de la geamul meu in partea de sus( deci nu pot arunca cu sare sau chestii de genu ca imi vine in caprolling on the floor e imposibl). isecticid nu am si nici nu pot cumpara pentru ca stau in alta tara si aici nu este de cumparat sad ca viespile sunt protejate de lege sad ce sa fac? cu ce as putea da ca sa dispara.se fac din ce in ce mai multe si nu mai pot deschide geamul x(

Răspuns Câştigător
| Gini a răspuns:

Pai, ia un bat si cu o carpa, si fa ca un fel de torta, dai foc la carpa si apoi pune langa geam (vezi sa nu ia foc geamul laughing), si fumul sa intre la ei, si sa vezi ca vor pleca. Eu asa am scapat de ei.
Bafta.

5 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Tauni, viespi, furnici cu aripi si alte asemenea le poti inlatura cu vata imbibata cu spirt, dai foc la vata ele trecand prin preajma flacari le iau foc aripile si cad jos, spor la treaba!

| Denis_1354 a răspuns:

Pai ai incercat cu fum? incearca sa le ametesti cu fum

| DidiMAriuka a răspuns:

1. le afumi (dai foc la o carpa si apoi o stingi) - ai grija sa nu dai foc la ceva. Pui carpa in varful unui batz, fier... si o lasi sa fumege acolo cat mai mult timp, preferabil seara cand sunt adunate viespiile la cuib.

2, 3, ... spray, apa fierbinte, naftalina, insecticid... sau pur si simplu distrugi cuibul si o iei la fuga.
happy

| St3au2 a răspuns:

Poi poate merge cu fum (dar daca le place sa fumeze ai incurcat-o )sau darama-le cuibu cu un battonguehappy

| Drobota_Mihai_1988 a răspuns:

Daca descoperi ca ai in casa sau pe langa casa un cuib de viespi, acesta poate deveni amenintator pentru familia ta si pentru alte persoane din jur. Trebuie sa scapi de el cat mai repede posibil. Iata cele mai bune metode http://cumfacsa.ro/......-de-viespi