| Vasque a întrebat:

Cum se conecteaza un generator de curent alternativ monofazat la instalatia electrica a unei case?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul unui contactor si care odata ce a revenit curentul electric, acesta nu mai furnizeaza energie electrica locuintei lasand prioritara energia sistemului electric din retea.

Asta asa teoretic, practic apelezi la un electrician.

| OmuCuBasca a răspuns:

Gasesti aici o schema de conexiune simplificata, pentru cei care nu sunt electricieni:
http://www.misiuneacasa.ro/forum/showthread.php/11420-Generator-electric
Dai click pe imagine pentru marirea ei.
Succes.