| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate face folosirea de curent continuu pentru iluminarea in casa? SI inca ceva, invertoarele care transforma curentul continuu in curent alternativ au putere de a oferi necesarul de curent alternativ pentru aparatura casnica?

5 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Nu inteleg cu ce te avantajeaza sa folosesti curentul continuu pentru iluminatul casei!
Becurile de iluminat nu vor lumina cu curent continuu decat cele auto!
Ca sa folosesti asa ceva ai nevoie de o punte redresoare si pentru tensiunea de 220 V nu vei gasi!
Invertorul de care spui nu poate sa i-ti asigure tensiunea si amperajul necesar pentru aparatura casnica.

| solumaam a răspuns:

Vader ...nu vad unde am spus ca puntea transforma CC in AC!
Punte pentru 220V gasesti asa cum gasesti orice piesa pentru a construi un avion in garaj laughing ...ai dreptate cu sfatul tau dar eu ma intrebam cu ce il ajuta atata timp cat toate aparaturile casnice functioneaza cu AC (la fel si becurile pentru ca de ele este vorba in intrebare) si nu vad logica pentru care ar schimba alimentarea iluminatului locuintei!

| vader a răspuns:

Faci instalatia pe 220v curent alternativ -normal ca pentru orice locuinta si o alimentezi dintr-un invertor. Suma puterii consumatorilor nu trebuie sa depaseasca puterea invertorului. Daca invertorul nu este de calitate si nu scoate o sinusoida cat mai pura electrocasnicele gen frigider, mixer... cele cu motoare asincrone vor avea de suferit.
In principiu gandeste-te ca un UPS iti face 220v ca dintr-o baterie de 12V cc si iti asigura functionarea calculatorului atat timp cat il tine bateria. Cumva iti trebuie un UPS mai mare depinde ce anume vrei sa alimentezi. Nu ai preciat tensiunea continua de care dispui.

@solumaan puntea redresoare se foloseste pentru a obtine cc din ca nu ca din cc, iar punti redresoare pentru 220v se gasesc dar nu e cazul aici.

| vader a răspuns:

@solumaam asa e nu ai spus. Recitind ce ai spus acolo vad ca ai plecat de la ideea ca exista CA in locuinta si vrea sa faca CC si sa ilumineze. Asta chiar e o chestie aiurea si nu cred ca asa ceva doreste "padu"

Dupa cum pune problema (vorbeste de invertor) banuiesc eu ca dispune de o sursa de cc si are nevoie, intr-un loc izolat (o cabana, rulota) sa poata folosi iluminat si aparatura electrocasnica.
Iar punti redresoare care sa suporte o tensiune inversa de 220v exista, depinde acum si la cati amperi ai nevoie - consulta un catalog - subiectul asta pentru mine e inchis

| Petroaie_Mircea_1954 a răspuns:

Folosind curent continu ori alternativ in functie de tensiunea pe care o ai disponibila, poti folosi or ce bec si merge