| rasedoriu a întrebat:

Cum se schimba rulmentii la masina de spalat Electrolux EWT13420W?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este destul de dificil de inlocuit rulmentii pentru acel tip de masina de spalat.
Un kit costa 150 de lei si ai nevoie de doua buc.
Rulmentii din ei sunt ordinari si in mod normal nu ar trebui sa coste mai mult de 50 de lei doi rulmenti 6204 zz si doua semeringuri.
Ultima oara am pus skf pe care ii consider cei mai buni.
Suportul este filetat din plastic si se demonteaza foarte greu, dar nu asta este partea dificila.
Dificil este de demontat cel de pe partea din dreapta unde nu ai acces.
Cel de la fulie este usor de inlocuit in comparatie.
Eu am inlocuit doar rulmentii pastrand suportii de plastic existenti si au tinut mai mult decat originalii.

http://www.ametist.ro/......id2964.htm

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Se scot aia vechi si se pun aia noi + semeringul.