| tzintar a întrebat:

Daca as avea un teren de vreo 300 mp, ce cultura este cea mai rentabila sa cultiv?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Suprafata e mult prea mica pentru a cultiva ceva pentru rentabilitate, orice cultura ai alege iti va ajunge cel mult pentru nevoi proprii. Eu unul as semana gazon, cu putina vie pentru umbra; vei castiga mai mult din relaxare decat din vanzarea catorva kg de legume sau fructe.

| a1doru a răspuns:

Canepa indiana...rolling on the floor, da sa nu te ghiceasca aia de la antidrog

| superdorex a răspuns:

Depinde de zona nu? adica daca e deal sau campie apoi te poti documenta ce ar putea merge!

| puya07 a răspuns:

Este foarte mic terenu.

| antonG a răspuns:

E o suprafata minuscula, asa ca de rentabilitate nici nu poate fi vorba. Sa zicem ca ai putea sa pui niste flori si gazon pentru infrumusetarea gradinii sau niste legume pentru consum propriu.

Sa ai in vedere ca in cazul oricaror culturi pe suprafata aia nu se pune problema eficientei (iesi mai ieftin sa cumperi din supermarket decat sa stai sa le sapi si sa le uzi toata ziua). Motivele pentru care te hotarasti sa cultivi suprafata aia trebuie sa fie placerea de a gradinari si satisfactia de a manca din produsele proprii.

| virgilmarian a răspuns (pentru antonG):

Cultiva trufe!

| tzintar explică (pentru virgilmarian):

Asta-i un raspuns la misto?

Daca chiar s-ar cultiva, la pretul unui kg. de trufe, multi ar fi superbogati.

| IF88MDL a răspuns (pentru virgilmarian):

Ai sa ne dai si noua niste seminte de trufe? laughinglaughinglaughing

| IF88MDL a răspuns (pentru virgilmarian):

Sau niste rasad de trufe la cub laughing

| IF88MDL a răspuns:

Cultiva trifoi, seminte ieftine si recoltezi de 3 ori din aceleasi seminte

| Strungariu_Petru_Marius_1983 a răspuns:

Plantezi nuci
este o afacere rentabila
dar ai de asteptat