| anonim_4396 a întrebat:

Dacă pun sâmburele de Avocado într-un ghiveci, am șanse sa cresc un copăcel/arbore ceva? Nu neapărat sa fie roditor, ci de decor mai mult. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a rasari o planta, fructul trebuie sa fie supra-copt NATURAL (cand deja incepe sa intre in faza de putrefactie).
Dintr-un sambure ne-copt NU rasare planta!
Doar din samburele copt poate rasari planta, daca este in mediu adecvat (umiditate si sol potrivit), dar nu toate samburile se vor incolti.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Mă crezi ca acum trei ani am pus intr-un ghiveci mai marisor 2 samburi de curmal? Cumparate din comert, deshidratate. Si acum planta are aproape un metru inaltime? Nu are fructe, bineinteles. Dar l-am udat periodic. Cu avocado inca nu am incercat.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Un fruct se poate usca doar daca este copt bine. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Curmalele erau destul de coapte. Nu ma gandeam ca va iesi ceva din doi samburi.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Avocado este arbore si nu-i deloc decorativ laughing adica nu aratra ceva genul sa zici wow,este un arbore vai mama lui care face fructele alea ce le consuma prapaditii ce nu au bani de ceva mai bun,cel putin asa este in Mexic, cresc avocado pe cimp prin padure.
Mai degraba curmal, cum zice dario, dar la curmal trebuie sa polizezi simburele ala, altfel ai sanse sa nu rasara nimic, ai vazut cit de tare este.Deci se polizeaza astfel incit sa se subtieze f mult, ca umezeala sa poata patrunde si sa germineze saminta din interior, apoi sa si poata iesi afara.

Avocado arata banal laughing iti trimit eu o planta daca e, dar nu vad ce decorativ ar fi.

| johnnny123 a răspuns:

Nu în ghiveci, ci înțepat cu patru scobitori și scufundat parțial în apă. După vreo trei încercări eșuate al patrulea sâmbure a încolțit și acum planta are vreo 30 cm.

https://www.youtube.com/watch?v=WNlbPbIrkc8

| Sophieka a răspuns:

Uita-te la videoclipuri pe net si vei vedea cum se procedeaza.