| Anatol_Sirbu_1990 a întrebat:

De ce motanii omoara puii. Am o pisica care naste deja a 3-a oara, prima oara a nascuti puii morti, a doua oara a nascut trei pui care pe urma au fost omorati de un motan, acum e a treia oara cand a nascut si deja un alt motan a reusit sa omoare unul din pui. Care este problema, chiar nu inteleg deloc lumea asta animala.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Pai dupa ce ii naste trebuie sa ii lasi 2 saptamani. iar daca tu iai atins de aia ii omora ca nu ii mai recunoste
Tu nu trebuie sa ii atingi in acele 2 saptamanaii. (Sau macar sa te uiti la ei )

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru ca pisica e cea mai feroce felina, cel mai aprig vanator nocturn.Au in instinct vanarea animalelor mici.Probabil e vorba de un motan liber, neobisnuit cu viata casnica. Daca pisica nu are un loc de refugiu, daca vrei puii, trebuie sa le asiguri un loc unde acesta sa nu aiba acces.Nu toti fac asta, dar cel care a facut-o odata nu se mai potoleste.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ii omoara pentru ca astfel pisica nu alapteaza si devine disponibila mpentru imperechere mai curand.

| adishorMS a răspuns:

Motanul ca orce felina isi distruge "rivalii" adica progeniturile altor motani pentru a se imperechea el si a-si imprastia el zestrea genetica
simplu, nu? instinct elementar