| bradley15ani8luni a întrebat:

De ce visinele nu se strica cand faci visinata? Daca voi face visinata fara zahar si alcool ce va iesi? Nu se vor strica visinile?

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Alcoolul si zaharul conserva visinele si scot din acestea aroma aceea tipica de visinata. Nu ai cum sa faci visinata fara alcool si zahar, fructele vor fermenta si se vor strica.

| dana85 a răspuns:

Alcoolul dublu rafinat are capacitatea de a conserva fructele: visine, afine si le pastreaza proprietatile. Motiv pentru care orice tip de bautura alcoolica, pe baza de alcool-tarie, nu se va strica niciodata.

| SystemFucker a răspuns:

Cand faci visinata,visinele se strica dar nu se strica in modul de a se altera si de a putrezi,ci fermenteaza,fermentatie ce duce la obtinerea alcool-ului in cantitate mica, de aceea se pune alcool si zahar. Daca vei lasa visinele fara zahar si fara alcool vor fermenta si vei obtine un suc putin alcoolic si rau la gust, adica foarte acru.