| dydy22 a întrebat:

De curand am facut izolatie planseu dib lemn in pod, acum ca a venit frigul am vazut ca pe folia pusa peste grinzi s-a facut condens, sub folie este vata de stica sub vata de sticla este un spatiu de 10 cm dupa care vine rigips-ul. Am dat folia jos iar vata de sticla era foarte uda. Ce este de facutv? Si dc face condens

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai pune folia peste grinzi.

| relian a răspuns:

Pai tu face ca neomu laughing pui folia peste izolatie in loc sa o pui sub izolatie.Am mai vazut pe aici si la altii, am citit, eu le spun cum este corect, dar nimeni nu m-a bagat in seama, nici nu au dat vreo explicatie ca nas avea dreptate.Deci cum se face corect? Ai grinzi ce ai tu acolo fara nimic, asa fara rigips fara podea nimic, Iti explic cum se face.Se vine cu o folie in interior, deci in casa, prinzi folia aia cumva de grinzi sa stea intinsa, apoi pui rigipsu.Ca urmare vei avea rigips si peste el sta folia.Asa se face te asigur de asta.Acum izilatia nu se pune la ce spui tu 10 cm sa lasi spatiu, aia nu stiu ce meseriasi tio mai fi zis.Se vine prin pod cu izolatie care se aseaza direct pe folie deci pe rigips, nicidecum la si spatii cum tu spui ca ai facut.Pui saltele de vata direct pe folia care sta lipita de rigips.Si ai terminat lucrarea. Eventual in pod pui peste grinzi ceva OSB sau scinduri si faci podea sa poti merge daca ai nevoie sau daca vrei sa depozitezi ceva acolo.Vata aia ce zici tu aia trebuie sa fie ultima, nu trebuie sa o acoperi nu folie nicicum.Nu folia izoleaza termic ci vata.Normal ca din caza caldura se pierde indiferent ce izolatie ai avea, deci caldura pierduta se duce prin vata aia si ajunge la folie si condenseaza, asa ai facut tu.Acum asezind folia direct pe rigips mai scoti ceva, adica mai reduci din caldura ce se pierde, si nu o sa mai faca condens nicaeri, pentru ca pe folie sta vata care o izoleaza, nu-i da voi sa faca condens.In sf nu stiu daca esti lamurit, deci trebuie sa elimini acea folie care sta deasupra la vata si sa lasi vata direct pe rigips chiar daca nu mai e folie, nu-i nici o problema.Deci de aia face condens ca aerul e mai cald ce se pierde din casa si urcind trece de vata si cand ajunge la folie care este ultima aia fiind rece condenseaza. Daca nu ai avea folia nu ar condensa nicaeri ca nu mai are unde.Aeru mai caldut ce se pierde se duce in sus si gata nu vei avea condens.De ce faceti voi asa eu nu inteleg. Daca ceri unuia sa explice, spune ca asa au vazut la altii.Pai tu faci ce face altul sau faci cum este corect? Eu ti-am explicat logic.Si ce munca pe tine sa pui vata aia la 10 cm deasupra rigipsului laughing frate mai sunt oameni care fac asa? Nu te mai lua dupa meserioasii aia pirati, aia care in RO nu aveau ce munci sau dus prin Italia Spania Germania, au vazut cine stie ce balarii pe acolo si hai sa faca si ei in rRO.Au venit in ro si deja e mare meserias. Dupa aia va luati voi, izolatie la exterioru casei o timpenie, folie peste vata minerala sau alte mat de izolat si cine stie cit alte joburi de astea academice mai se fac. Spatiul ala de 10 cm pentru ce este asa ca idee? Tu te-ai gandit ca daca cumva izolarea nu-i etansa tot spatiu ala se va raci ca la balamuc? Voi credeti ca daca aia la ferestre lasa spatii intre geamuri gata hai ca fac si eu asa.La geam este etans perfect, la tine in pot nu ai cum etansa.Vata se pune direct peste rigips ori saltele ori suflata, nu stiu daca ati vazut sau se practica pe acolo.Sau poti pune polistiren dar la fel direct pe rigips si daca poti nitel presat intre grinzi sa etanseze cit mai bine, astfel ca aerul rece sa nu poata patrunde sub izolatie.Cam asta e ideea daca pricepi.Mai vin unia ca fac condens in casa desi ei au izolat casa pe afara.Asa si ce are scula cu prefectura, izolatia aia e hai sa nu zic egala cu zero dar is bani irositi.Auzi si tu sa izolezi casa la exterior si la interior sa o incarci cu ciment. Exact cum am spus ca neoamenii, ca la ro la nimeni laughing

| dydy22 explică (pentru relian):

Cum pot lua legatura cu tine sa iti trimit niste poze

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Poate ma ajuti si pe mine cu un raspuns. Mi-am facut o cabanuta cu structura din lemn (5x10), iar peretii sunt din scindura pusa cum ar veni in stil solzi de peste, orizontale, partea de sus vine 2 cm sub scindura de deasupra ei, iar partea de jos vine cu 2 cm peste scindura de dedesubt. Am vrut sa fie o magazie, in care sa imi pun sculele, si toate lucrurile din casa, ca am strins o groaza pana acum, insa cand a vazut sotia mea cit de bine a iesit, a zis ca vrea sa ne mutam acolo. Ca magazie, era suficient peretele de scindura, insa asa, am izolat cu vata bazaltica de 10, ca am prins o oferta serioasa la Dedeman, si am luat si rigipsul atunci, ca sa o acoperim provizoriu, stiind ca nu e bine ca vata bazaltica sa fie expusa. Asa ca, trebuie sa revin si sa il dau jos pentru a face si instalatia electrica, si a termina izolatia, adica sa pun folia anticondens. Stiu ca trebuie pe dinauntrul peretilor, nu asta e problema, problema e la acel provizorat, e deja un an. Intrebarea mea este: e o problema pentru perete, pentru izolatia de vata faptul ca nu am pus folia inca? Mentionez faptul ca folosim deja cabanuta, deci prezenta aburilor (sotia mea gateste mincarea acolo) poate fi o problema reala pentru pereti, deci sa pun folia cit mai repede, sau as mai putea astepta pana sa o finisez cu totul? Asta insemnind probabil inca un an?

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Folie in pereti nu am vazut, si sincer am vazut destule case sute mii si din astea de scindura cum spui tu.Nu am vazut multe nici cu folie pe tavan, dar am vazut de vazut.Deci folia aia nu prea face mare lucru, anticondens sincer nu prea vad ce anume s-a condenseze.Acum ca ai pus vata aia e f bine,nu este expusa, cel putin din ce spui tu, deci vata nu e bine sa fie expusa la exterior, la interior nu-i problema.Dar daca se sta acolo sau e magazie e bine sa pui ceva pe pereti.Rigips este f bun daca locuiesti cum spui, dar pentru magazie era bun OSB ca puteai pune si scule pe pereti sa agati una alta.Nu stiu daca trebuie sa dai jos izolatia sa faci instalatia electrica.O poti face si cu vata acolo, doar impingi de ea dai gaura in leturile alea verticale, impingi vata pui o cutie din aia pentru prize, intrerupatoare etc.Ai putea sa faci instalatia si fara teava metaliza sau de PVC dar probabil te sperii cand auzi asa ceva.In america numai industrial si in chicago sau statu ilinois este obligatoriu sa pui teava metalica si sa tragi firele prin ele.In rest te doare mintea nu ai vazut in viata ta asa ceva, cand te uiti pe pereti, asta inainte sa se puna rigips sau sa te uiti in pot nu-ti vine sa crezi este un paenjenis de fire de nu mai stii care si cum incotro is.Deci astia asa fac trag firele nu prin teava ci asa simplu dea valma si vad ca nimeni n-are nici o problema.Bine ca eu sincer daca as face ceva pentru mine asa as face as pune teava metalica dura adica nu flexibila.E mai greu nitel dar daca e pentru mine asta fac.In chicago aia is obligatii oriunde sa puna teava pentru ca orasu a ars de vreo 3 ori inistoria lui si asa considera aia.In rest ai dril cu bit de lem dau gauri in leturile alea verticale pe care urmeaza sa pui rigipsu si baga firele pe acolo.Nu stiu voi ce fire aveti dar astia folosesc pentru locuinte fir plin nu litat si is 3 fire intr-un invelis, cred ca stii ce zic, asa cum is cordoanele de la aparate electrice ai acolo firele izolate dar toate is puse in alt platic la exterior.Doar ca astia folosesc fir plin sau cum ii zice nu litat.Fire litate este obligatoriu numai comercial.Acum nu stiu ce latime au la tine leturile alea ca daca nu-s destul de late atunci daca ai face asa trebuie ca la fiecare gaura sa pui placute metalice ca nu cumva un surub de rigips cand pui sa intepe cablurile.Bine ceti zic eu este asa ca idee,tu faci cum stii tu electricu, si eu toas recomanda sa-l faci prin teava rigida nu flexibila. Daca nu ai bani atunci cumpara fir gen cordon sil lasi asa, doar ca dupa ce pui rigips sa ai girja cand bati un cui ceva sa nu dai in fire, stiu si eu cand pui un tablou un raft ceva de genul asta.Deci folie nu ai de ce sa pui, pentru ca nu vad rostu. Poate sa gateasca sotia ta fara probleme.Vata aia este de fapt roca,este piatra,oamenii ii zic vata de stica sau vata minerala sau depinde,dar vata aia este fabricata din roca bazalt, sau granit care se topeste in cuptoare la tem f inalte si fctie de calitate ea poate lasa acele ace care omu spune cai sticla, dar de fapt is ace de nisip de cuart, cu cit mai calitativ cu atit mai mici acele ace.In sf asta e alta poveste.Deci vata sa nu o lasi sa ploua pe ea, in rest nu pateste nimic chiar daca gatesti chiar de nu-i pui folie. Aburii aia intra in lemn intra pe unde intra si apoi dispar stai linistit ca nu faci tu abur ca si cum ar ploua.Deci folia aia nu te ajuta cu mai nimic as spune.Deci ce ai facu tu acolo nu-i provizora este ok doar ca fiind din lemn pe afara ce faci cand ploua? Ai vopsit probabil scindurile alea ca daca nu or sa putrezeasca, daca nu ai vopsit ar fi cazu sa le vopsesti.Acu daca tot is aici te-as mai sfatui sau sa-i zic asa nu sa te invat dar macar sa iti dau ceva idei pe viitor. Daca faci o casa deci si casa,nu vad rostu zidarie, boltari caramizi etc.Da sa faci o casa de caramida e buna ca desing ca frumusete pe afara cum arata, dar asta doar daca lasi caramida expusa sa se vada asa e frumos. daca o incarci nu mai vad rostu aia is bani irositi, Bine cine are bani nu-i problema dar cine nu are trebuie sa minimizeze la max cheltuielile.Asa sa revin ce puteai tu sa faci sau ce ai putea pe viitor.De ex eu nu as fi pus scinduri solzi cum zici tu, eu as fi pus la ext OSB grosut prins in suruburi din alea de rigips negre dar mai lungi asa frumos incheiat.Acu nu stiu daca e mai scump OSB sau scinduri dar eu cred ca lemnul e mai scump ca OSB, in sf.Deci as fi pus OSB apoi nu stiu dar cred ca am vazut si pe acolo o plasa metalica, dar plasa metalica nu groasa ci f subtire ceva gen cum ar fi plasa de la sita de malai dar ceva mai groasa si nu din sirma din tabla perfoarata ceva gen, sper ca intelegi ce zic.Deci plasa asta se prinde pe OSB cu capse din alea batute cu staples sau cum ii zice pe acolo capse din alea serioase sau le poti prinde si cu ce ai la indemina. Dupa asta rapid vii cu ciment sau cum ii zice si incarci dar nu cum incarca aia la exterior cand izoleaza nu strat din ala de 1 mm ci strat serios, ca dai in perete si zici cai din boltari, deci incarcatura grosuta.O faci neteza si dupa vopsesti ce culoare vrei tu.In cazul asta poate sa ploua poate orice,nu mai patrund soareci, nu mai patrund insecte nimic cruce. Dupa la interior pui vata aia, apoi rigips ai dat gled si aia e lucrarea, ai facut si economie la caldura 35%.Dar izloatia o prinzi intre leturi asa putin sa stea fixa adica latimea izolatiei sa fie nitel mai mare decat spatiu dintre leturi, stii ce zic.Eu asa as fi facut.Bine asta daca ai bani sau daca costu scindurilor te ajunge sa iei osb si ciment sau pe acolo sa fie pretu.Eu la interior daca am bani as pune si OSB cum e acum cazu la tine,deci poti pune OSB dupa ce faci instalatia electrica,tevi de apa si ce mai ai,prinzi osb asta de leturi si peste el pui rigips.OSB ala izoleaza fonic f bine,lemnul este bun izolator fonic dar si termic,deci vei obtine pereti bine izolati, poti prinde oriunde un tablou, un tv direct de perete si orice doresti dulapuri dar vei avea si un zid mai dur, daca lovesti in rigips nu se va sparge.Deci zidu de boltari si alte alea eu nu le vad rostu, is bani irositi.Ce spun eu deci atentie ce zic eu se face sin Canada sin Alska si nu cred ca in RO is temp mai scazute ca la aia.Eu spun ce am vazut,spun ce am facut si eu, spun ce se face, ce fac aia acolo, aici unde sunt eu.Astia pun caramida la ext un singur rind insa doar ca desing nu ca ar fi ala ceva sau ar tine ceva. Zidurile de caramida din america ce le vedeti voi prin filme este doar de frumuseste, nu va ganditi cas ziduri can RO can europa.E un singur rand de c aramida si sta prins cu ceva cleme din loc in loc de leturile de lem sau metal ce profile folosesti.Vai de mine vad ca ti-am scris romane pe aici, sper ca nu te plictisesc.Deci sa revenim la tine stai linistit ca nu se intampla nimic cu vata aia daca nu ploua pe ea.Nu pui nici o folie nimic.Si aici sunt scinduri cum spui tu, sunt la magazin sa cumperi dar special facute cu canturi sa se aseze mai bine una peste alta, ba sunt si din carton, is cele mai ieftine dar nu rezista prea mult stiu si eu 15 ani acolo poate 20 de ani, cas vopsite si le vopsesti asa la citiva ani.Stiu ce ai facut si cum.Chestia e ca scindurile alea dupa o vreme or sa se mai indoaie cas scinduri,mai intra o insecta, or sa stea in pereti, nor sa poata intra inauntru ca nau pe unde ca ai rigips inauntru sau o sa pui, dar pot intra de ex furnici si alea gasesc ele o cale sa intre si inauntru.De aia ziceam de STACO asa s e numeste aici ce am zis eu la exterior osb ciment, aici asa se fac la spitale, ncii vintu nu mai patrunde.la tine daca scindurile alea sor curba nitel, bine ca poate nu vizibil dar sigur peste citiva ani or sa se curbeze si va intra curenti de aer.Dar poate asa in timp o sa faci cu osb, eu de aia am zis sa iti spun mai multe.Deci o casa o casa acolo in RO eu o fac cu 6 mii de dolari. Fundatie de beton structura de beton, pereti profile metalice, osb rigips, acoperis tavan.Deci fara usi fara ferestere si casa cu livind, o camera bucatarie baie si o magazie.Am vrut eu sa fac si am calculat la preturile de la dedeman ca le-am luat de pe net.Asa sa zic casa completa dar fara mobila cu 10 mii de dolari o faci fara problema poate si cu 2 camere.Dar cu conditia sa o faci tu singur, deci sa nu platesti manopera. Poate ti se pare gluma, dar am calculat pana si suruburile de la rigips totu.Am o sotra acolo si la fel si ea prapastioasa nici acu na terminat etaju la casa ca n-are bani.I-am spus uite fa asa asa etc. Zice cu ce bani ca n-am? Zic uite ai nevoie de materialele astea si nu ai nevoie de nici un meserias.Sa dus la magzin a intrebat cit costa materialele si vine zice ma cum adica atit costa? Zic da atit nu ce va ganditi voi.Ok hai ca mai scriu, poate alegi ceva bun de pe aici.Mama si-a facut si ea casa si la streasina sau cum ii zice vai bate vantu ca sa ia sa puna ceva, ca se pune plastic se pun nu stiu ce scinduri inguste pe alea povesti niste coale de plastic.Eu zic mama ce tot va complicati frate, bate direct pe lemnele alea osb si dupa pune o plasa cum am scris eu mai sus si incarca ca oricum ea incarca pereti pe afara.Ia zis aluia zice uite ce spune baiatu sa faci asa, A facut asa si e super bine, se uitau vecinii zice facem si noi asa.Ei puneau plstice prostii.Nu frate osb ala merge la orice.Hai sa mai zic si de acoperis.In america nu se foloseste scinduri de lemn, alea is f scumpe e lemn ce naiba.Deci aici pe orice acoperis se pune OSB.pai nu ai nevoie de meserioas de nimci pui placile alea mari termini in cateva ore nici nu-ti vine sa crezi.Placile alea de OSM poate sa vie si ploaia nau treaba nu se umfla, deci nu-i graba vine ploaia nu-i nimic lasi asa vii cand se opreste si pui carton tabla sau ce doresti sa acoperi.OSb ala este inventat tot in america ca de altfel mai toate lucrurile.Este tot lemn dar lemen strimbe copaci de aia cum in Ro ar fi de foc,aia se cojesc de coaja se spala,si se fac aschii,sunt masini care fac asta, apoi se aseaza in start se amesteca cu lipici celi ce or pune, se preseaza si ala este OSB, de aia ala nu se umfla daca ploua pe el.Deci de c e sa folosesc eu scinduri pe acoperis si sa nu pun OSB care e mai iftin cel putin asa cred ca o fi mai ieftin decat scindura si acolo.Peste pui tabla sau carton si aia e tot, rapid eficient economic.Mai vrei sa zic? In baie de ex tu daca faci baie acolo o sa ai rigips.Am spus alora pe acolo si ei zic cum pui ceramica? Zic cum pui, bine pui ceramica pe rigips asa cum o pui pe un zid de ciment.Se uitau la mine si bombaneau.Aici asa se face in bai americani nu pun ceramica tot peretele pun ceramica doar la cada sau la dus, in rest este perete din rigips sil dai cu gled si cu vopsea lavabila dar semiglos adica din aia nitel mai lucioasa nu mata cum dai in camera. Faci abur faci ce vrei nu se in timpla nimic.Deci eu ce spun nu zic doar asa sa ma aflu in treaba spu unde stau, sau ce se face pe aici.Nu vad acolo de ce nu ar face oamenii.Nu fac ca nu lea arata nimeni.Ok cred ca ajunge ca dupa te apuci sa faci afaceri fara mine construiesti case ieftine la lume laughing glumesc. Dacaai intrebari si stiu ceva sigur bun fara probleme poti intreba.Numai bine si stai linistit ca folia aia nu face nici o diferenta.Ai incredere, daca nu am mai vazut eu case asa nu il vad pe romanu ala de pe acolo sa fi vazut mai multe ca mine.Dar stiu cum e omu este suspicios cand nu stie cand n-a mai vazut, na mai auzit.Dar na tu faci cum crezi.Deci dao in masa de folie trage cabluri pune rigips si ai terminat lucrarea.bafta si spor la treaba.