| PaulaSPFGHJKL a întrebat:

Foloseste cineva carbuni iarna la soba de teracota? Vreau sa stiu daca nu e periculos dar am auzit ca daca pui pe soba un lighean de apa nu patesti nimic. Parerii? Multumesc

Răspuns Câştigător
| tril a răspuns:

Lighenul cu apa este pentru umidificarea aerului.
Dar! Daca aerisirea nu e buna, daca hogeagul e infundat, bixidul de carbon degajat prin arderea carbunilor, ramane in camera si te poti intoxica; in cazuri de concentratie mare, poti muri. Ligheanul cu apa, in acest caz, nu ajuta.

| tril a răspuns (pentru tril):

Bioxidul! Eh, ora de culcare a trecut.

| PaulaSPFGHJKL explică (pentru tril):

Deci daca aerisesc cum trebuie nu o sa am nici o problema?

| tril a răspuns (pentru PaulaSPFGHJKL):

Daca aerisesti si daca nu ai probleme cu cosul de fum, nu vei avea probleme.

5 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

- vezi să NU iasă fum în cameră
- cărbunele este destul de puternic și poate crea o temperatură destul de mare, dacă e prea mare soba poate să crape, efectiv crapă teracota
- Nu fi lacom, bagă puțin cărbune și mai multe lemne în loc.
- Acum câțiva ani eu am folosit cărbune și nu am pățit nimic, uneori se mai simțea un miros ciudat în cameră ( nu era fum ) dar asta se întâmpla doar dacă lăsam ușa deschisă la sobă, Făceam un foc și după la sfârșit băgam un cărbune și ținea cald toată noaptea.

| PaulaSPFGHJKL explică (pentru Iunix):

As vrea sa bag carbune doar ziua cat sa incalzeasca si noapte sa bag lemne ca sa intretina.