| Gabriela343 a întrebat:

Hei, care trebuie sa fie distanta dintre casa si hotar, funda pentru cel mai rapid raspuns

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Codul civil, intrat in vigoare la 1.10. a.c., sunt prevazute, la art.611-615, cateva distante: picatura stresinii sa fie pe propriul teren, distanta pana la linia de hotar de cel putin 60 cm si fereastra de vedere asupra proprietatii vecinului la cel putin 2 m. Daca vecinii se inteleg, intelegere consemnata intr-un act autentic, aceste distante pot fi mai mici. Numai bine!

| foxi a răspuns:

De la 60cm la 2 m! Depinde!

| bogdytzu a răspuns:

70 de cm parca sau 1 metru

| vealsam a răspuns:

Depinde de zona in care este amplasat terenul. de obicei certificatul de urbanism reglementeaza acest lucru.