| ady2005 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! E urgentttt!
Asa, am gasit acum cateva minute un pui de vrabie (locuiesc la tara), dar puiul deja e marisor, are toate penele, si aripi, dar nu poate zbura... sta cu capu in jos, nu stiu ce are! Ma gandesc ca poate l-a lovit vreo pisica sau ceva. nu are nicio rana! I-am facut un,, cuib", am luat o cutie de pantofi, am pus niste vata, si deasupra o bucata de material dintr-o haina moale, mai veche. acum ma uit la el, si doarme. Va rog sa ma ajutati! Spuneti-mi cu ce sa-l hranesc! Si va rooog, ziceti-mi cum sa am grija de el! Dau funda pentru cel mai bun raspuns, care ma poate ajuta!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să nu-l arunci în aer, cum te-a învățat cineva de aici, fiindcă nu-i o minge de oină, care s-o arunci cât colo! O pasăre matură, sănătoasă, își ia zborul singură, stă în firea naturii. Dacă e pui, trebuie ajutat puțin, dar nu prin a-l azvârli în aer. Așezi puiul pe degetul arătător cobori mâna încetișor până la pământ, și apoi se repetă exercițiul, mișcări sus-jos. El va da din aripioare. La început, se va agăța de degetul tău, cuprins de teama de a nu cădea. Treptat, poți mări 'viteza', mă refer la mișcarea mâinii.

Până atunci, lasă-l în cutia de carton, într-un loc izolat, ferit de soare, încât să nu simtă frică. Poți pune niște servețele de hârtie pe fundul cutiei, lasă-i apă la discreție (într-adevăr, îi poți băga puțin și ciocul în apă, să-l înveți unde e apa), îi poți oferi grăunțe (firmituri de pâine, orez, grâu etc). Există și vitamine pentru el, care se pun în apa de băut, însă le găsești doar la farmacii veterinare.
Dacă are zile, va trăi. Ce să zic, sănătate puiuțului...

| ady2005 explică (pentru floresdemayo):

Mersi, da sa va zic ceva, ieri dupa ce am iesit de pe TPU m-am dus si i-am imuiat niste malai cu apa, si am pus si niste patrunjel tocat, am deschis capacul de la cutie, si a iesit, si apoi a zburat.
Nu era pui care sa nu poata zbura, era deja un pui destul de marisor, se vede ca cand l-am gasit eu, era pur si simplu slabit, dupa ce l-am tinut in cutie,,, s-a odihnit'' si cand am vrut sal hranesc, dus a fost... oricum mersi de sfaturi. o sa-mi foloseasca

| floresdemayo a răspuns (pentru ady2005):

Ce zici c-ai făcut? Tu i-ai pus capacul? ))
Dacă nu l-ai fi luat jos, putea muri sufocat, să nu mai procedezi niciodată așa... Îi lași aer să respire, așa cum vrei și tu.
Dacă a zburat, înseamnă că e bine. Ar trebui să fii bucuros că datorită ție a prins din nou putere. I-ai dat mâncare, apă, și poate chiar de o picătură de apă avea nevoie, nimic mai mult.
Posibil să se fi lovit de un obiect dur în zbor. Și a amețit, timp în care l-ai protejat tu. Am mai văzut vrăbii, mai rar ce-i drept, care din cauza vitezei intrau în vitrinele magazinelor și se prăbușeau la sol. Puțină apă și își reveneau.
Oricum, ai făcut o faptă bună. Bravo!

| ady2005 explică (pentru floresdemayo):

Vreau sa-ti zic ca-s fatahappy
Asa, nu i-am pus capacul! Ca sa intelegi, l-am pus,, invers'' nu stiu cum sa-ti zic, am observat ca incerca sa zboare prin casa, a iesit din cutie si fugea pe jos, l-am prins repejor cu atentie, si l-am pus in cutie, si nu am pus capacul de-a lungul, dar invers. adica cutia avea foarte mult aer. ca sa zic asa. iar cand am vrut sa-l hranesc. mda. a zburat. si sunt bucuroasa. ca l-am ajutat...

| floresdemayo a răspuns (pentru ady2005):

Ești o scumpă, fiindcă ai avut grijă de vrabie. love struck

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Mi-am adus aminte de intampare amuzanta in legatura cu puiutii de pasarele.Eram in casa la baiatul meu, avea 4-5 ani.Pe geamul dela bucatarie a intrat o pasarica. Prostutul se izbea de pereti si nu nimerea ferestrea sa iasa inapoi.M-am chinuit si l-am prins, si i-am dat copilului sa ii dea drumul.Ar fi vrut sa il pastreze, dar i-am spus ca trebuie sa mearga la mamica lui, desi cred ca era deja independent!

| ady2005 explică (pentru Fatamuntilor):

Hihi

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cred că orice pasăre e speriată și agitată, atunci când se simte în pericol. În clipa aceea, zboară necontrolat, sperând să găsească o ieșire spre libertate.
Tu i-ai vrut binele, dar crezi că vrabia ți-ar fi putut înțelege gândurile-ți pașnice? Pentru ea tot ce înseamnă îngrădire, reprezintă pericol.
În locul tău, nu știu ce făceam. )) Fiind atât de mică, m-aș fi temut să o prind din zbor din teama de a nu o răni. Probabil, aș fi lăsat fereastra larg deschisă și ar fi găsit singură ieșirea.
Angy, cunoști melodia? Hombre mi-a trimis-o cândva.
https://www.youtube.com/watch?v=GOsNDLPzbK4

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Flores,asa am facut,am lasat geamul larg deschis,dar nu nimerea intrarea
Se izbea de pereti nu l-am prins din zbor.
Am pus firimituri pe masa, am pandit cand s-a pus sa manance, am pus sita, am bagat mana, si i-am dat copilului sa-i dea drumul de pe balcon.
Nu imi trasmite mesaj acea melodie.Si nici asta https://www.youtube.com/watch?v=oaY5DGlukII

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Parcă citisem în textul tău: "M-am chinuit si l-am prins".
Cred că orice pasăre care se simte capturată (indiferent de mod) e speriată de moarte. Ea nu poate gândi, fiindcă nu va ști niciodată că tu ai vrut doar s-o ajuți. Știu că tu i-ai redat libertatea.
Iar melodia, dont't worry, nu a fost cu mesaj 'special' pentru tine, nu am postat-o cu intenția de a-ți transmite ceva, ci fiindca tot vorbeam noi despre vrăbii. )) Însă, mesaj are, de ce să nu recunoaștem?! Că nu în privința ta, e altceva. Nu mai lua ad litteram totul fiindcă poți crea confuzie.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru floresdemayo):

Poate,DA,poate NU!
las-o balta, NU MAI CONTEAZA!
Seara buna sa ai!
Voiam sa te amuz de intampare, pasarea a zburat imediat!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Oricum,nu stiu cat voi mai sta pe aici!

| floresdemayo a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ea poate zbura, dar tu trebuie să rămâi. happy

| Hiperionn a răspuns (pentru floresdemayo):

Tata e veterinar,daca te intereseaza,pasarile trebuie mai intai sa invete sa zboare daca nu stiu de acea trebuie sa il arunci in aer,atunci va da din aripi si va reusi sa zboare, asa am facut eu cu un pui de cucuvea, si char a mers, eu nu am spus asta fara sa gandesc, am spus ce am facut eu sad

| floresdemayo a răspuns (pentru Hiperionn):

Mi se pare stupid, ca un om cu studii în domeniu, să îți dea astfel de sfaturi:
"iesi afara si aruncal cat poți de tare in aer, asa o sa dea din aripi si va zbura"
Te-ai gândit vreodată că pasărea ar putea să nu iși deschidă aripile în aer și să pice exact ca o piatra la pămant?! Când te vei apropia de ea, s-ar putea să descoperi că nici nu mai respiră.

17 răspunsuri:
| andreiadrian12 a răspuns:

Ma poti contacta pe contul TPU prin mesaj referitor a vrabiute randunele! Am o fetita copila careia ii plac, platesc oricat pentru o vrabiuta randunica femela si colivia si transportul specializat curierul dupa 15 mai iau pensia.

| Hiperionn a răspuns:

Sall,trebuie sa ii bagi tu in cioc frimituri de paine,si apoi sa il bagi cu ciocul in apa,sa bea,el nu poate jbura fiind ca nu a invațat inca, lasa-l sa se odihneasca cateva zile, si apoi, iesi afara si aruncal cat poți de tare in aer, asa o sa dea din aripi si va zbura, FUNDA?

| ady2005 explică (pentru Hiperionn):

Mersi, da sa va zic ceva, ieri dupa ce am iesit de pe TPU m-am dus si i-am imuiat niste malai cu apa, si am pus si niste patrunjel tocat, am deschis capacul de la cutie, si a iesit, si apoi a zburat.
Nu era pui care sa nu poata zbura, era deja un pui destul de marisor, se vede ca cand l-am gasit eu, era pur si simplu slabit, dupa ce l-am tinut in cutie,,, s-a odihnit'' si cand am vrut sal hranesc, dus a fost... oricum mersi de sfaturi