| Maryyyaa a întrebat:

Henry. Am un maslin pe care îl țineam pe terasa și când a venit iarna l-am băgat în casă și au început să îi cada frunzele verzi, nu i-am pus nici prea multa apa, nici prea puțină iar acum a rămas fără nici o frunza. Care ar fi cauza?

2 răspunsuri:
| LaviniuA a răspuns:

O fi facut vreun soc termic.

| Adymist a răspuns:

Este posibil ca maslinul să fi suferit de stres la mutarea în casă și de schimbarea condițiilor de lumină și temperatură. De asemenea, poate că nu a primit suficientă apă sau poate că a primit prea multă apă, ceea ce poate duce la putrezirea rădăcinilor și la căderea frunzelor. De asemenea, ar putea fi afectat de viermi sau de boli fungice. Este important să monitorizați planta și să încercați să determinați cauza pentru a o putea trata corespunzător. Dacă problema este legată de apă, asigurați-vă că planta este udată în mod corespunzător, fără a o inunda. Este recomandat să udați planta în mod regulat, dar să lăsați solul să se usuce între udări, pentru a evita supradozarea cu apă. Dacă credeți că planta este afectată de viermi sau de boli fungice, puteți încerca să tratați planta cu un pesticid sau cu un fungicid. Este întotdeauna recomandat să urmați instrucțiunile de pe eticheta produsului și să respectați măsurile de siguranță atunci când utilizați produse chimice pentru a trata plantele.

| Maryyyaa explică (pentru Adymist):

In vară când i-am pus prea multa apa, frunzele s-au îngălbenit și au cazut dar acum cad verzi