| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey cu ce se curata folia aceea protectoare de pe geamul termopan nu pot sa o dezplipesc deloc si chiar daca sa dezplipit in unele parti a ramas ca un fel de clei ceva in genul pe rama de la geam?

8 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Gasesti la Hornbach un spray pentru asa ceva, costa aprox 50 lei. Sau,"cleiul" se curata cu vata cu acetona de unghii si stergi imediat cu o carpa uscata.Nu da cu cutitul pentru ca zgarii plasticul si in timp se depune murdaria in zgarieturi si-l freci cu peria sa-l cureti. Daca folia e de mult timp nu mai iese complet si ramane imprimat pe rama. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o mare greseala ceea ce ai fost sfatuita:cutitul provoaca urme iar acetona afecteaza tamplaria.Cu o carpa sau buret cu motorina, inmoi de 2-3 ori acel scotch protector, la interval de cateva minute, apoi il vei putea indeparta mai usor, fara a afecta tamplaria. Operatia necesita timp si rabdare, in functie de perioada cat a stat pe tamplarie.Mult noroc.

| carpediem a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sters de nenumarate ori cu acetona(care oricum e diluata) nu cu tiner, e verificat si garantat. Cu conditia sa stergi imediat cu carpa ucata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru carpediem):

Lucrez in domeniu de peste 10 ani si am rugamintea sa intelegi ca acetona ca si ceilalti produsi inruditi, ataca acel luciu de suprafata al oricarui profil PVC.Indiferent cu ce ai sterge.Este un dizolvant si asta spune tot.Numai bine.

| simonarus a răspuns:

Nu stiu daca ti se pare ridicol dar incearca un burete de vase de sarma

| Riot181 a răspuns:

Dai cu cutitul peste folie. Iar daca ramana clei cureti cu apa calda. Eu asa am facut.

| DricA a răspuns:

Am avut si eu o astfel de problema. a trebuit sa inlocuiesc o folie pentru geam si din cate stiu eu gasesti pe folina.ro accesori pentru asa ceva. spor la cautat

| vini2rty a răspuns:

Se gaseste un spray mic W40 pe la magazinele de specialitate.In general este folosit pentru suruburile care au ruginit si sunt blocate. Este excelent pentru curatat aceasta folie de pe profilele termopan.