| Ioana_Larisa_1994 a întrebat:

de câțiva ani am șoareci si cred ca si șobolani. Am incercat sa scap de ei dar nu pot, am luat chestii sonore care trebuia să îi alunge dar nu merg. Faza e că trebuie sa scap cat mai repede de ei.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând indiferent ce capcane, metode de eliminare a rozătoarelor folosești trebuie să privești cu totul altfel situația! Trebuie să lărgește orizontul în care încerci să elimini aceste rozătoare! Privește mediul înconjurător, casa, grădină! Degeaba, punctual încerci să elimini, dar dacă ei vin în continuare e muncă de Sisif!
Vedeți locația unde vă aflați ce este în jur! Câmp, hambare, locuințe goale! În perimetrul unde locuiți vedeți ce aveți! Dependințe, cotețe! Casa are camere libere, cămara e cu ciment, are aerisire? Pivniță, dacă aveți, în ce stare este? Nu eliminați rozătoarele până nu reușiți să aflați locul lor de înmulțire! Degeaba, omorâți o rozătoare, dacă e femelă și are pui înțărcați este egal cu zero!
Deci, începeți cu un control amănunțit asupra locuinței dumneavoastră, dependințele pe care le aveți pe proprietatea dumneavoastră, apoi vedeți ce aveți în jurul proprietății dumneavoastră! Din păcate, niciodată rozătoarele nu au dispărut!
Iar, ca fapt real, în marele incendiu? de la Londra de prin anii 1400, la câțiva ani după marea ciumă, s-a observat că doar focul a mai stârpi rozătoarele și curățenie!
Există în jurul dumneavoastră un focar de mizerie, o proprietate abandonată care le ajută să trăiască și înmulțească!

| Yurisa a răspuns:

Cauta pe Youtube "Shawn Woods" acolo iti arata toate capcanele eficiente pentru soareci/sobolani. Ce merge mai bine, ce nu. E foarte util, eu zic sa incerci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti niste bocanci cu talpa groasa si alearga-i. Scapi rapid de problema daca esti sprintena si o sa te simti mai bine dupa ce calci in picioare alte vietati.

| Tpufan123 a răspuns:

Fa rost de o pisica! Sunt inamici naturali.