| TonyTonyza a întrebat:

Imi construiesc o casa si vreau sa stiu ce sistem de incalzire este mai convenabil : Centrala pe gaz sau incalzire electrica in pardoseala. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| aby1234 a răspuns:

Incearca centrale pe gaz o sa fie costul mai mic atat la instalatie cat si pe timpul ierni sau in anotimpurile reci tongue incalzirea electrica prin pardoseala o sa te coste mai mult la instalare dar si pe parcursul anotimpurilor reci... poate gresesc eu mai uitate pe planuri de case, mai citeste diferite forumuri bazate pe aceste discuti.tongue

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru a incalzi o casa este nevoie de o anumita cantitate de energie, care depinde in principal de volumul total care trebuie incalzid si de termoizolatia fata de exterior. Energia necesara este aceeasi indiferent daca se obtine din electricitate sau din arderea unui combustibil. Deocamdata energia electrica este mai scumpa decat gazul metan, chiar tinand cont de randamentul diferit (la centrala randamentul este undeva in jur de 90%, in timp ce la electricitate este aproape de 100%), deci evident este mai convenabil gazul.
Iar daca vrei incalzire in pardoseala, poti face asta si cu o centrala pe gaz.

| cristi202 a răspuns:

Din cite am auzit de la niste meseriasi care se ocupa cu instalatiile de incalzire, cea prin pardoseala e cea mai eficienta. Ar mai fi si panourile radiante, insa abia au inceput sa apara, iar daca e dupa cum se spune in reclama lor, costul energiei consumate, e cel mai mic, si beneficiile sunt cele mai mari, singura chestie urita fiind costul ridicat al panourilor. Insa la acest capitol, parerile sunt impartite, sunt si multumiti pe deplin de ele, si nemultumiti, dintre cei ce si-au luat.

| JohnSimon1983 a răspuns:

Salut.

Daca stai la tara, personal iti recomand sa-ti pui centrala pe lemne. E cel mai ieftin. Cu 9-10 metrii cubide lemn sau liniari, (pentru iarna) iti incalzesti foarte bine atat casa cat si pardoseala. Daca faci o socoteala un raport investitie - calitate - rentabilitate vei vedea ca centrala pe lemne e cea mai ok. Sper sa te ajute acest raspuns.

| regis a răspuns (pentru JohnSimon1983):

Nu e chiar asa. Din pacate lemnele s-au scumpit foarte mult in ultima vreme, astfel ca incalzirea pe gaz concureaza de aproape cu varianta pe lemne. Daca iei in calcul si costul centralei, spatiul necesar pentru instalare, cosul de fum, spatiul necesar pentru depozitarea lemnelor, necesitatea instalarii unui UPS etc, s-ar putea sa ajungi la concluzia ca nu e foarte mare afacerea. Ca sa nu mai vorbim de confort: taiat lemne, aprins focul, alimentat centrala, golita cenusa, curatat cazanul, curatat cosul de fum etc.

| JohnSimon1983 a răspuns (pentru regis):

Da si asta e... Mai nou cam tot acolo iesi ca pui pe gaz sau electrica. Dar eu as face pe lemne sau electric.