| TiberiuFasole a întrebat:

La blocuri mari, de cam 10 etaje, am auzit ca sunt protectii de fulger. Ei bine, nu sunt prea expert in ele. Imi explica cineva de ele?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

De obicei se foloseste aluminiu sub forma de bare stiu si eu asa de lungimi un metru sau poate mai putin,de grosime cam cit un deget,de aceste bare se prind cu cleme fire tot din aluminiu pentru ca sint mai ieftine, fire neizolate, sau eventual o banda zincata de metal, depinde de tara de oras, ce bani au aia si ce spune legea.Acele fire, ori platbanda coboara pe cladire, ori uneori ascunse pentru ca nu este estetic, deci coboara pina la pamint, unde sint legate apoi de alte bare ceva mult mai groase din cupru de obicei ingropate adinc in pamint.Sus pe bloc acele bare din aluminiu sint montate pe marginea bolcului, asa la anumite distante si pe pctele mai inalte alea bloclui dar stiu si eu la distante la fel depinzind de tara de oras de ce spiune legea, deci se fac conform cu unele norme de siguranta.Si da sint paratraznete cum spunea cineva pe aici. Oriunde sint materiale imflamabile, ori care pot lua foc usor in jurul lor se monteaza paratraznete care pot arata diferit.Ce am spus eu sint pe blocuri.De exemplu daca esti undeva la cimpie si faci gramezi de baloti de paie, sau fin ori altceva si vrei sa eviti o eventuala aprindere a acestora de catre fulger montezi in jurul acestor gramezi, sure sau cum le spune paratraznete care arata diferit de cele de pe blocuri.Aceste paratraznete sint de fapt metale care se instaleaza mai sus decit ce doresti sa protjezi.Cind se produce un fulger acesta cauta sa ajunga la pamint pe calea cea mai scurta posibila, ca urmare vor lovi acel metal din paratrznet si se vor scurge in pamint evitind astfel stricaciuni ale constructilor, ori ce protejezi tu.Un fulger daca de ex lovste o casa o poate aprinde, casa ia foc.Se intimpla mai rar asa ceva pentru ca in jur de cele mai multe ori exista obiecte, arbori mai inalti decit casele si daca ar fi ca un fulger sa loveasca va loci acel copac.Cam asa stau lucrurile.Nu se foloseste lemnul indiferent cu ce l-ai imbraca, ci se foloseste metal care sa aiba contact cu metalul sau parti metalice din cel bloc.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se numesc paratrasnete. http://www.enerconstructservicii.ro/paratrasnete
Acestea se monteaza pe bloc sau casa (orice constructie) si de la el in jos la distanta de 15-20 cm se coboara o platbanda graosa, zincata si care se baga in pamant pe cativa metri depinzand de inaltimea constructiei. Pe directia de coborare se pun distantiere pentru a nu fi in contact cu partile inflamabile. El se pot pune si la case mici. Orice poate fi traznit. La blocuri, unde suprafata este mai mare, paratraznetul se duce si de-a lungul acoperisului (fiind sub forma de platbanda acolo). Uite: https://www.google.ro/......ps?/search

| Copac13 a răspuns:

Sunt niste stalpi inalti de lemn acoperiti cu tabla metalica in varf ca sa atraga fulgere si nu se duce curentul deoarece lemnul nu e un conductor electric

| TiberiuFasole explică (pentru Copac13):

O intrebare... ai inventat sau esti destept?

| KillMePlease a răspuns (pentru Copac13):

L-ai lamurit complet...laughing

| Copac13 a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Putin din amandoua(nu da chiar sunt doar in zonele cu furtuni mai puternice)

| Copac13 a răspuns (pentru KillMePlease):

Dac aveti o nelamurire contactati-ma

| KillMePlease a răspuns (pentru Copac13):

Imi place ca mi te adresezi folosind pluralul laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Nu, nu. Are dreptate.
Se numesc paratrasnete.

| relian a răspuns (pentru Copac13):

Asa si acel curent electric generat de fulger care lovste metalul din virful lemnului tau sa nu zic copac 13 unde se duce, unde se scurge acel curent? Sau asta e tot a lovit, curentul electric se disipeaza precum stiu si eu un curent de aer? Hai ca esti tare de tot.