| AlexMaftei2001 a întrebat:

La ce trebuie sa te uiți când cumperi un apartament?

29 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La ce este ascuns sub zugraveala (mai ales daca e proaspata).

| Violleta2022 a răspuns:

Daca are datorii bancare sau la furnizorii de electricitate, apa si gaz, si evidnet intretinerea
Sa nu aiba igrasie in casa, sau baie si bucatarie
Daca este la ultimul etaj sa nu aiba acoperisul spart si sa-ti ploua in casa
Daca nu este zgomot tot timpul zilei si al noptii din cauza vecinilro acre fac scandal, se bat sau asculta manele pana la la 3-4 in noapte
Sa fie bine intretinut si curat, sa nu ai egrasie, gauri in pereti, tevi sparte samd.

| dullcat a răspuns:

Gasesti mai jos absolut tot ce trebuie sa stii:

https://undelocuiesc.eu/

| dullcat a răspuns:

Uite aici linkul de descarcare pentru ghid, ca sa nu te mai abonezi mai sus, in caz ca nu vrei:

https://www.dropbox.com/......eu_web.pdf

Daca nu merge imi spui si iti pot trimite link wetransfer pentru download direct.

| Frank51 a răspuns:

E prea subiectiv. Eu de exemplu vreau să iau în 2026 apartament cu 2 sau 3 camere prima condiție fiind să fie în cartierul Coresi. Asta din cauză că 1: e mallul la 5 minute de mers pe jos, 2: este locul de munca la 7 minute de mers pe jos, 3: este o zonă mai safe decât altele pentru că sunt apartamente mai scumpe și cartierul e mai "curat".

Alte motive pentru care cumpăr acolo ar fi: că sunt în inima centrelor comerciale și nu trebuie să mai scot masina în fiecare zi, sunt aproape de centru în caz că trebuie să dau o fugă chiar și pe jos, am mai multe șanse să am vecini ok.

| gabicoo a răspuns:

La ce vecini vei avea.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Foarte corect, caci daca vei avea vecini rromi mai greu te intelegi cu dansii, cand va fi ziua unuia dintre ei si va trebui sa asculti toata noaptea albume ale lui tzanca uraganu, de la boxele de 1000 de W RMSwinking

| Lupic?27 a răspuns (pentru gabicoo):

Gandim la fel, am dat acelasi raspuns.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupic?27):

Sau ati copiat unul dupa altul, in acest caz se impune sa primiti nota 2 in catalog fiecarewinking
de fapt tu ai dat raspunsul acum 10 minute si gabicoo acum 1 ora, deci stim cine a copiat dupa cinewinking

| Lupic?27 a răspuns (pentru Simpatic):

Clar! Copiez mere.

| Lupic?27 a răspuns (pentru Lupic?27):

Mereu...

| Simpatic a răspuns (pentru Lupic?27):

Tu si cu baiatul ala daca iti aduci aminte intrebarile lui, care zicea ca el copiaza pe cei din jurul sau, ca nu este original happy
stii ca eu fac bascalie impreuna cu voi!

referitor la cat va potriviti de bine in gandire tu si gabicoo v-am pregatit o piesa : https://youtu.be/ssu5f4MP4GI?feature=shared&t=53

si doamna lidia buble a gandit la fel! cu fraieru asta de Răzvan Simion pana s-a vazut ajunsa vedeta, cu casa si masina sport dupa si-au spus pa-pa, specific vedetelor care ajung acolo sponsorizate nu pe voce si talentwinking

| Lupic?27 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, il stiu pe ala. Eu si gabicoo suntem suflete pereche, poate cine stie suntem sortiti sa fim impreuna pe vecie, ma gandeam sa il cer in casatorie.

| Simpatic a răspuns (pentru Lupic?27):

Faceti rost de un cantaret/cantareata pentru nunta si eu va fac text pentru o melodie personalizata, daca tot am fost textier in trecutul meu happy

| Lupic?27 a răspuns (pentru Simpatic):

Sa vedem ce zice si gabicoo, daca imi accepta propunerea de casatorie.

| Lupic?27 a răspuns:

La vecini

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând la suprafața totală utilă! Dacă e situat pe nord sau sud. Dacă este la etaj sau nu. De asemenea, dacă e cumpărat de la cineva, atenție la zugrăveala proaspătă, poate ascunde probleme ascunse.
Dar, mai ales verifică la asociația de proprietari dacă are sau nu datorii la întreținere, propriri etc.

| LisaJulie a răspuns:

La preț iar apoi la poziția și vechimea blocului respectiv

| Mihai0101 a răspuns:

Nu-ti cumpara apartament in blocurile vechi facute pe vremea lui ceausescu nu! Multe din ele nu mai sunt sigure la un seizm cutremur deoarece betonul are o vechime mare.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Cu bani de pe un apartament gasesti case langa oras asta tu decizi dar e mai bine la casa

| MickeyMouse788 a răspuns (pentru Mihai0101):

Să ști că e adevarat si e și mai bine.

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai0101):

E mai bine la casa asta daca nu locuiesti in mediul rural mai ales intr-un sat unde multi nu au inca gaze trase la poartawinking
in rest este minunat sa locuiesti la casa...la oras
am un amic are ditamai vila la 30 de ani ai lui cu piscina, sa vezi ce gratare ce gagici vin la party-uri, asta e cand esti interlop dupa cum spune nelson mondialu varianta cu dinti actual " tata, bandit" laughing

| LisaJulie a răspuns (pentru Mihai0101):

Complet de acord!

| suntserios a răspuns (pentru Mihai0101):

Și pe urmă pierzi zilnic 2-3 sa ajungi în oraș și înapoi și cheltui jumate de salariu pe benzina.

| 1234568807 a răspuns (pentru Mihai0101):

Si alea noi costa sute de mii de euro mori si nu apuci sa achiti toata rata

| Mihai0101 a răspuns (pentru 1234568807):

Gasesti case faine la periferie aproape de oras sau construiesti una cu acei bani parerea mea stiu ca sunt scumpe

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Mihai0101):

În București, blocurile comuniste sunt mult mai sigure decât blocurile noi, chiar dacă betonul are o vârstă! Câți cunosc oare că la sfârșitul secolului XIX a avut loc asanarea zecilor de mlaștini aflate în jurul cetății București? La câte blocuri noi s-au făcut studii geodezice pentru a afla ce sol se află sub ele? La câte blocuri noi li s-a respectat normele de siguranță la cutremur?
Deci, locuirea într-un bloc nou e la fel de riscant ca și într-un bloc vechi, căci în ultimii 35 de ani, nici o autoritate a statului nu a verificat cum trebuie tot ce s-a construit nou!
Iar, că veni vorba de ciment! Cât la sută din materialele de construcții folosite la aceste blocuri noi corespund 100% standardelor de calitate? Cât la sută din cimentul folosit a fost 100% preparat corect?

| VoidEternal a răspuns (pentru Mihai0101):

Betonul cu cât e mai vechi cu atât e mai dur. Look it up.

Rezistenta la seism e data oricum mai degrabă de armătură. Betonul preia doar sarcina de compresiune. La un seiSm, o clădire este supusă alternativ la întindere și compresiune, mai exact o parte a clădirii e întinsă și cealaltă comprimată, apoi invers, și tot așa până se oprește cutremurul, iar armătura are rolul de a prelua întinderea. Dacă armătura e in stare bună și corect dimensionată atunci clădirea o să reziste.