| Dara a întrebat:

M-au invadat furnicile! Ma lupt de cateva saptamani si nu reusesc sa scap de ele cu nimic. Am dat cu bicarbonat, cu zeama de lamaie, azi am dat cu raid contra furnicilor - dar sunt alergica, deci nu e cea mai buna alegere. Nu stiu ce sa mai fac, mi-au invadat camara si nu mai pot tine nimic acolo. Vreau si eu o metoda sigura, testata de cineva, pentru a scapa de furnici.

Răspuns Câştigător
| giovana a răspuns:

Eu am scapat de furnici pentru totdeauna cu otet. Am pus otet sub pragurile usilor, pe pervazul geamurilor pe dinafara, la usa de la balcun si de la intrare. Apoi am pulverizat otet pe covoare si am sters parchetul, gresia, linoleumul din debara cu putina apa si mult otet. Am facut asta de 2-3 ori pe saptamana, timp de 2 saptamani. Nu mai am furnici de 3 ani.

14 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Trage in seringa mare clor si baga acul in orificiul din care ies si repeta tratamentul cu clor cateva zile

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Am avut problema asta anul trecut si o prietena mi-a spus ca a scapat de furnici cu var nestins. Dar ea l-a folosit afara, in jurul casei. Asa ca eu am ales sa folosesc praful de creta si a functionat.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cu ajutorul lamaiei rezolvati problema. Osectionati si feliile rezultate le puneti în zonele unde aveti furnici.

| mioara a răspuns:

Pune sare de bucatarie peste ele si vei avea rezultate imediat.

| Dara explică:

Zuzi, am o fetita de trei ani care umbla peste tot prin casa, deci in afara de faptul ca sunt alergica, as vrea sa evit folosirea spray-urilor toxice pentru siguranta copilului. Am sa incerc si cu sare, multumesc.

| frida0purple a răspuns:

Incearca cu sare.

| damav a răspuns:

Dara pentru orice ganganie de genul asta ia de la farmacia veterinara o fiola de REGENT, o dizolvi in o, 5l de apa intr-o sticla de spray de geamuri sau ceva cu atomizor si dai in toata casa o data pe luna.Costa cam 2 lei, nu este toxic nici pentru oameni nici pentru animale, nu miroase si iti garantez ca nu o sa mai apara nici urma

| Dorinel a răspuns:

Furnicile dispar rapid daca pe drumurile lor se presara praf de copt

| Criss_2263 a răspuns:

Sare asta stiu ca foloseste mama uneori la furnicibig grin si poti folosi si alceva in afara de raid nu cred ca esti alegica la toate

| danut a răspuns:

Acidul Boric (inainte se gasea la farmacie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aceeasi problema.Am folosit sare dar nu m-a ajutat deloc.Varianta cu otet am inteles ca merge, o sa incerc si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

K'otrine, solutie de igiena publica. O gasesti in magazinele specializate in produse de combaterea bolilor si daunatorilor la plante. Succes.Am incercat si eu si e 100% ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caotrin

Răspuns utilizator avertizat