| rya79 a întrebat:

Pot sa combin clor cu ariel? Devine toxic? (Pentru spălarea unor adidasi)

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Daca sunt din material textil atunci poti spala adidasii in apa calduta cu detergent de rufe, folosind o periuta veche de dinti dupa ce lasi putin la inmuiat. Daca ai asteptat pana cand s-au facut galbeni, clorul nu va face minuni.Iar in masina de spalat cele doua nu se combina, ci sunt aplicate in etape.

| Simpatic a răspuns:

Nu combina clor cu ariel, detergentul de rufe are si clor in componenta sa, contine Hipoclorit, un derivat din clor!
Poti baga adidasii la masina de spalat pe un program destinat incaltamintelor, insa atentie sa nu fie adidasi exclusiv din piele!
daca sunt dintr-un material mai complicat adidasii atunci recomand sa ii duci la o "spalatorie" din oras destinata incaltamintei, ei au solutii speciale si masini de spalat profi
daca sunt din material textil ii poti spala la masina de spalat fara probleme.