| blue29 a întrebat:

Pot transforma o bormasina pe acumulatori in una la priza daca folosesc un transformator de 12V(desi incarc bateria abia pot infileta un holzsurub)? Intreb acest lucru pentru ca nu vreau sa-mi iau alt acumulator dar daca nu o pot folosi la priza vreau sa achizitionez una fara acumulatori sa mearga la priza.

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Se poate sa alimentati bormasina cu un transformator. Este necesar sa tineti cont de tensiunea cu care lucreaza bormasina [deci consultati datele de pe acumulator ]putera si intensitatea la care lucreaza bormasina.Transformatorul trebuie sa scoata curent continu, la intensitatea si tensiunea acumulatorului.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Si in afara de transformatorul descris de MuSic mai ai nevoie de o punte redresoare, care de asemenea sa suporte un curent mai mare. Acele bormasini functioneaza in curent continuu.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Polaritatea nu conteaza - schimbarea ei duce la schimbarea sensului de rotatie. 60 A/h cred ca este prea mult (e mai mult decat intensitatea absorbita de un electromotor auto). Acest gen de bormasini au niste motorase foarte mici. Tensiunea este la randul ei importanta - nu merge ori 12 ori 24 volti. Trebuie sa alegi exact un transformator care furnizeaza tensiunea de lucru a bormasinii. Sunt bormasini care functioneaza si la 18v.

| mircea a răspuns:

Da se poate alimenta de la 220 V cu un alimentator mai bun decat cele care pot fi gasite in comert. Tine cont ca motorul consuma curent continuu, pe cand curentul obtinut de la un alimentator obisnuit este un curent redresat, adica polsatoriu si nu continuu, continuu. Il poti folosi, dar in timp rotorul se va arde. Daca insa faci rost de un alimentator de calitate compus din transformator + punte redresoare + filtrare + stabilizare in tensiune, este foarte bine. Dar te costa, asa ca mai bine cumpara alta masina la 220 V.

| -TattO- a răspuns:

Trebe sa aii un transformator puternic de 12v deoarece acumulatorul de la bormasina.are 12v dar, are amperajul mare.foarte mare, daca face scurt intre 2 fire le poate topi. pe cand unele transformatoare de 12v(din astea obisnuite) nu fac chestia asta... doar o mica scanteie, deci intelegi? pui un transformator dar, posibil sa nu aiba forta sa percutezi ce vrei tu, sau sa dai gauri in lemn, trebuie un transformator mai puternic de 12v. cauta unu care sa corespunda cu amperajul acumulaorului.

| -TattO- a răspuns:

Da. un redresor. sa dea curent continu. cel de la priza se schimba de 50 de ori pe secunda, decitie iti trebuie curent constant.

in fine. daca gasesti si un transformator de 24... cred ca ar merge... e numai bun. vezi cat are intensitatea., te uiti pe acumulator, scrie ceva de genu " n A. dar bateria are tensiune si nu amperi. si tra lala lalala, e simplu.

o punte redresoare+transformator de 12v sau 24v=atentie la fire. sa nu faca BuMMmmMMmmmM

| rey a răspuns:

Desigur, masori intensitatea curentului electric, cu un ampermetru si cu voltmetru tensiunea care iese de la baterie si gasesti transformatorul potrivit.
Apoi cu un pistol de lipit lipesti secundarul de la transformator la aparat si primarul il legi de un stecher si il bagi in prizahappy.

Good Luck.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un transformator 12 V-60A/h, o punte redresoare tip 4N si... atentie la polaritate.

| Anonim_Costel_1963 a răspuns:

Salut eu folosesc o sursa de calculator si folosesc o surubelnita electrica si o bormasina cu acumulatori fara probleme, tot ceti trebuie un aparat de masura sa controlezi la mufe unde iti iese tensiunea de 5 volti si cea de 12 volti

| mononoke a răspuns:

Salutari tuturor. Si eu am o bormasina cu acumulatorul dus Nu mai am incarcator la ea si am desfacut acumulatorul in care se afla 10 baterii mici de 1, 2v la 1200ma. As vrea sa compar din târg un transformator capsulat ca sunt o grămada dar nu stiu la citi amperi si daca mai trebuie sa fac punte de redresare si sa mai pun si codensatori de filtrare. Apoi sa scot bateriile si sa fac legatura direct. Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Multumeeesc

| Danielpop79 a răspuns:

Da se poate foloseste o sursa de calculator cauta pe mufa iesirea de 12 v cc aceasta sursa ati va asigura si amperajul necesar masinii tale de gaurit