| anonim_4396 a întrebat:

Am niste acumulatori aaa de 950 mAh, daca incarc un acumulator si nu il folosesc deloc, in cat timp se descarca? cat tine incarcat fara sa ii folosesc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

NiMh,NiCd?

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Rata de autodescarcare: 20%-30% din capacitate in primele 24 de ore, 20% - 30% pe luna ulterior

| mitza1234 a răspuns (pentru ombladon):

Aha,deci nu prea este recomandat sa le incarc si sa le las fara sa le folosesc, dar de incarcat sa le tin pana imi arata incarcatorul ca sunt incarcate sau nu?

| mitza1234 a răspuns (pentru ombladon):

Pe ambalajul lor scrie ca dupa 1 an de folosire sunt descarcate jumate, acum depinde si la ce le folosesti, eu de exemplu le folosesc la un mouse wireless, daca tine 1 an ar fi perfect, dar nu cred,

| ombladon a răspuns (pentru mitza1234):

Doar nu vrei sa ii folosesti la mouse si sa te tina un an fara sa se descarce laughing

| mitza1234 a răspuns (pentru ombladon):

Eu asa as vrea, pentru ca pe ambalajul lor asa scrie ca dupa un an de folosinta, doar jumatate sunt descsrcate, bine ca asta e chestie si de marketing, dar totusi macar cu cateva luni m-as multumibig grin

| ombladon a răspuns (pentru mitza1234):

Nu prea ai inteles, autodescarcarea dureaza un an, daca ii folosesti, te tin aproximativ o saptamana... Dupa ce ii folosesti un an, nu o sa se mai incarce decat 50% din capacitatea lor...

| mitza1234 a răspuns (pentru ombladon):

Ok, am inteles, multumesc