| Gicu200219 a întrebat:

Salut,
1)vreau sa ma apuc sa-mi fac o casa micuta, pana in 100mp (o baie, 2 dormitoare, bucatarie si livint ) ma poate ajuta cineva cu un proiect?
2) Si am gasit aceasta caramida si mi se pare ieftina oare este potrivita pentru zidurile casei? https://shop-materiale.ro/product/caramida-macofil-290x2 40x238-light/

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia fă socoteala la cateva sute de caramizi si sa vezi cat te ajunge. Plus celelalte materiale.

| relian a răspuns:

Planu il faci tu, adica schita, cum vrei sa arate, cit de mari sa fie toate incaperile, astea tu trebuie sa le spui, sa iti placa. Asa poti cauta pe net diferite schite, te uiti si alegi care iti place, care plan ar fi bun pentru tine.
In rest din ce materiale sa faci casa, aia da, acolo poate careva sa te ajute.
Nu umbla cu caramizi, nu te ajuta la nimic, doara te usureaza la buzunare.
Sincer eu nu vad rostu la acele caramizi, pentru mine is inutile laughing bani irositi.
Daca era caramida de aia clasica, aia, da faceai zidurile exterioare cu caramida de aia, sa lasi caramida asa descoperita sa arate frumos, nu sa dai tencuiala peste ea.
Daca dai tencuiala, atunci nu mai folosi caramida ca oricum nu se vede nu?
Foloseste OSB pe structura de lemn, lemnu in RO ieftin ca braga, eventual daca chiar vrei sa fie casa mai solida, faci o structura de beton, intre aceasta structura bagi tot lemn, iefi f ieftin si nu ai nevoie de meserioasi sa zideasca, sa mai stiu eu ce sa faca.

Faci casa sau buncar? Nu da nimeni peste tine cu tancu si daca ar da fii sigur ca iti darima si din beton de ar fi.
Trebuie sa foloesti materiale cit mai ieftine si cit mai bune.Caramida aia nu-i nici ieftina, si nici prea buna nu-i, comparativ cu placaje, cu OSB.
La interior nu pui nimic, faci pereti din structura de lemn, daca stii ce vorbesc, peste pui rigips si ai terminat lucrarea.

Nu mai faceti cazemate ca nu va ajuta cu nimic, doar va scutura de bani, aia e tot.

| MihaelaDart a răspuns:

Iti poti faci si tu proiectul pe care il visezi, dupa imaginatia ta si poti contacta un inginer constructor sa te consulti daca este ok realizat: https://floorplanner.com/
Sau pe internet sunt destule modele gratis de unde te poti inspira. Intra pe Pinterest.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sunt proiecte pe internet, fără număr, inclusiv din România.
Dar, cheltuielile sunt determinate de zona geografică în care vă aflați, depinde de localitatea unde este terenul, există utilități publice(apă, canal), numărul de camere, căci în funcție de numărul de camere veți calcula cantitatea de cărămidă.
Pe scurt, da, puteți găsi un preț de să zicem 50.000 euro, dar luați în considerare dacă e la roșu sau finisată. Apoi puneți la socoteală cheltuielile interioare, de la instalațiile electrice, sanitare, mobilier.