| Hassel a întrebat:

Ai mei cresc pui la tara, doar ca nu prea sunt eficienti, in sensul ca puii cresc foarte greu (le ia aproape un an sa se faca gaini) si ca mai toti sunt afectati de boli (cea mai comuna e "viermele in gat", o boala care-i omoara in lipsa tratamentului). Ceva sfaturi pentru eficientizare? Mentionez ca sunt hraniti suficient (le dau si verdeata, si graunte sfarmate-urluiala-la discretie), iar mediul e destul de curat.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai doua variante: eficient sau sanatos. Compromisurile nu prea functioneaza.
Eficient inseamna pui de carne, pe pat, cu apa si hrana la discretie. Dupa doua luni se taie si se pun la congelator.
Sanatos e asa cum ii cresc ai tai. Insa mie de exemplu, carnea acestora nu imi place, fiind obisnuit cu cei pufosi, de alimentara.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Si eu am crescut si cresc pui la tara, inainte nu le luam concentrate si cresteau foarte greu, dar anul asta m-am hotarat sa iau si concentrate, si astazi ma pot declara multumita, chiar foarte multumita, si ca medicament, am luat doar solutie pentru apa(albastru de metil)..in rest nu am probleme.
O zi frumoasa sa aihappy

| viotedy a răspuns:

Cei care cresc rapid sunt indopati cu concentrate, non stop, noaptea mananca la bec, dar carnea nu e sanatoasa deloc.